Úvodní strana  >  Společnost  >  Uspořádání společnosti  >  Pobočky  >  Západočeská pobočka

Západočeská pobočka

Informace
sídlo Hvězdárna v Rokycanech a Plzni
příspěvek 50,- Kč
min. věk dle stanov ČAS, výjimečně nižší
e-mail info@zpcas.cz
www www.zpcas.cz
Volby
minulé volby 15. až 20. února 2021
příští volby únor 2025
volební období 4 roky

Západočeská pobočka sdružuje zájemce o astronomii především z Plzeňského kraje. Na webových stránkách pobočky se snaží informovat členy o aktuálních astronomických novinkách (především zajímavostech pozorovatelných na obloze) i připravovaných a uskutečněných akcích pobočky. V průběhu roku jsou organizována setkání členů pobočky a dalších zájemců o astronomii (nazývané Astrovečer), zpravidla konané na hvězdárně v Plzni, pozorovací víkendy s přednáškami a poznávací zájezdy. Dále jsou organizovány expedice k pozorování tečných zákrytů hvězd Měsícem, zákrytů hvězd planetkami a úplných zatmění Slunce. Někteří členové pobočky jsou současně členy odborných sekcí ČAS a organizují např. pozorování Slunce, meteorů, proměnných hvězd a zákrytů v rámci pobočky.



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Česká astronomická společnost


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »