Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Předpovězený bolid se podařilo nasnímat z Liberce

Předpovězený bolid se podařilo nasnímat z Liberce

Stopa bolidu (část stopy na dvou snímcích po sobě) zachyceného 21. 1. 2024 z Liberce
Autor: Martin Mašek

Na snímku je bolid zachycený pohotovým pozorovatelem Martinem Maškem z Liberce dne 21. ledna 2024, v 01:32:35 SEČ. Snímek je složen ze dvou expozic na kterých se bolid naexponoval. Planetku nalezl maďarský amatérský astronom Krisztián Sárneczky necelé tři hodiny před srážkou se Zemí.

Tento pád bolidu byl předpovězen, neboť těleso o velikosti zhruba jeden metr, které bolid způsobilo, bylo objeveno zhruba dvě a tři čtvrtě hodiny před vstupem do zemské atmosféry. Tuto drobnou miniplanetku nalezl Krisztián Sárnecky z Maďarska na observatoři Piszkéstető pomocí 60cm dalekohledu, který využívá k hledání blízkozemních planetek.

Pád bolidu nastal nad Německem několik desítek km západně od Berlína a byl pozorovatelný i z několik stovek km vzdálených míst včetně ČR.

Na přiložené animaci je ještě záznam z kamerky ZWO ASI120MM která snímala přes širokoúhlý objektiv (proto jen ořez a malé rozlišení). Fotografie v úvodu článku je pořízena pomocí digitální zrcadlovky.

Animace bolidu předpovězeného jen přibližně dvě a tři čtvrtě hodiny před jeho pádem. Planetku totiž objevil krátce před srážkou se Zemí maďarský amatérský astronom Krisztián Sárneczky a díky tomu mohl na správné místo mířit kamerkou ASI120MM Martin Mašek z Liberce Autor: Martin Mašek
Animace bolidu předpovězeného jen přibližně dvě a tři čtvrtě hodiny před jeho pádem. Planetku totiž objevil krátce před srážkou se Zemí maďarský amatérský astronom Krisztián Sárneczky a díky tomu mohl na správné místo mířit kamerkou ASI120MM Martin Mašek z Liberce
Autor: Martin Mašek

Podle výpočtů předních odborníků na tyto jevy z Astronomického ústavu AV ČR se část hmoty dostala až na zemský povrch. Více o bolidu v článku na webu ústavu v Ondřejově.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Astronomický ústav AV ĆR



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Bolid, Předpovězený bolid


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »