Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Sojuz má potíže ...

Včera úspěšně vypuštěná loď Sojuz, jež se měla ještě dnes nad ránem spojit se stanicí ISS, létá po orbitě a spojení se stanicí bylo odloženo pro technické potíže na palubě lodi. Průběžné info v našem článku.
Vít Straka Kosmonautika

Start posádky k ISS online

V úterý, tj. 25. března, odstartuje k Mezinárodní kosmické stanici ruská loď Sojuz TMA-12M s novou dlouhodobou posádkou z Ruska a Ameriky. Start proběhne dle plánu ve 22:17 SEČ, my vám začneme přinášet online info z kosmodromu ve formě přenosu ve 21:30.
Vít Straka Kosmonautika

Končí komerční mise k ISS

Mezinárodní kosmickou stanici dnes po poledni našeho času opustila první operační loď Cygnus Orb-1, o níž jsme psali zde nebo například zde. Zítra loď čekají dva brzdící zážehy, díky kterým v podvečer vstoupí do atmosféry a shoří nad Pacifikem s nákladem odpadu ze stanice.

Loď Cygnus Orb-1 krátce po uvolnění robotickou paží stanice Autor: Spaceflightnow.com
Loď Cygnus Orb-1 krátce po uvolnění robotickou paží stanice
Autor: Spaceflightnow.com

Martin Gembec Kosmonautika

Čínský lunochod žije

Ačkoli původní zprávy nebyly optimistické, vozítko Yutu (Nefritový králík, nebo zajíc) se včera nečekaně ozvalo a dnes Čína potvrdila, že přežilo 14 dní dlouhou měsíční noc. Více (anglicky).

Vít Straka Kosmonautika

Zahynul na Měsíci čínský Králík?

V oblasti lunární Duhové zátoky nastal nový den, nicméně spojení s roverem Jutu se Číňanům po noční hibernaci navázat zatím nepodařilo, médii začínají kolovat zvěsti o konci jeho mise. Uvidíme a držíme palce!
Statická přistávací sonda Čchang'e 3, jež má vlastní vědecké přístroje a úkoly a má fungovat až rok, se ozvala a pokračuje v práci.
Vít Straka Kosmonautika

Na stanici ISS dorazily zásoby

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu byla včera v 17:23 SEČ vypuštěna loď Progress s 2,8 tunami paliva, vody, kyslíku, zásob a výbavy. Bezproblémový let po nové zrychlené trajektorii ke stanici ISS loď korunovala spojením s orbitální laboratoří ve 23:22, s náskokem oproti plánu. Zůstane zde do dubna. Šlo o první letošní ruský start do vesmíru.
Progress M-22M při příletu ke stanici Autor: TV NASA
Progress M-22M při příletu ke stanici
Autor: TV NASA
Vít Straka Kosmonautika

(Polo)úspěšný výstup na ISS

Ruští kosmonauté Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij včera ve 21:08 SEČ ukončili 6hodinový a 8minutový výstup z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Hlavním úkolem byl druhý pokus (po prosincovém neúspěchu) o instalaci dvojice kamer ke sledování Země pro kanadský soukromý sektor na modul Zvezda. HD kamera je v provozu ale druhá s nižším rozlišením kvůli nějakému problému tak úplně ne.
Vít Straka Kosmonautika

Rosetta žije!

Probuzení evropské sondy Rosetta z téměř tříleté riskantní hibernace bylo dnes korunováno úspěchem! Dopoledne se na palubě sondy "ozval budíček", následovalo zahřátí navigačních senzorů, zpomalení rotace, dobití baterií natočením solárních panelů ke Slunci a konečně navázání spojení se Zemí ve smyslu "Hibernaci jsem přežila".
Ukončení 31měsíční konzervace družice je přípravou na její srpnové setkání se zajímavou kometou a následný výsadek malého přistávacího modulu.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »