Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Dnešní výstup z kosmické stanice

Kosmonauté Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev dnes vystoupí ve skafandrech ze stanice ISS, aby vypustili malou peruánskou výzkumnou družici a pracovali s experimenty na vnějších pláštích ruských modulů.
Výstup má začít kolem 16. hodiny SELČ a trvat cca 6,5 hodiny. Sledovat jej můžete živě na TV NASA.
Vít Straka Kosmonautika

Loď ATV naposled u ISS

K Mezinárodní vesmírné stanici se včera v 15:30 SELČ připojil pátý a poslední člen evropské kosmické "flotily" ATV. Loď přivezla celkem 7,3 tuny paliva, vody, zásob a výbavy. Na stanici má zůstat asi půl roku.
Na video z příletu ke stanici se můžete podívat na tomto odkazu.
Vít Straka Kosmonautika

Rosetta je v cíli!

Evropská sonda zahájila přesně v 11:00 SELČ finální zážeh motorů o délce 6 minut a 26 sekund. Potvrzení úspěchu mělo kvůli vzdálenosti stroje od Země (405 mil. km) zpoždění asi 22 minut ale přišlo! Letoví kontroloři manévr hodnotí jako nebývale hladký.
Rosetta je asi 100 km od komety, vzájemná rychlost už činí jen 1 m/s, sonda je na zvláštní, trojúhelníkové dráze kolem jádra. Po upřesnění některých parametrů komety začne sonda postupně v dalších dnech snižovat vzdálenost.
Vít Straka Kosmonautika

Je na kometě teplo?

ESA včera zveřejnila výsledek prvního měření teploty na cílové kometě 67P/Č-G, které provedla Rosetta asi v půli července. Díky analýze vydávaného infračerveného záření byla zjištěna průměrná povrchová teplota asi -70°C. Tento údaj ukazuje na fakt, že většina povrchu komety je tvořena prachem a horninami, na kometu pokrytou ledem je teplota moc vysoká.
Vít Straka Kosmonautika

Poslední evropská loď

Dnes v noci (v 01:47 SELČ) odstartovala na raketě Ariane 5 z evropského kosmodromu v Jižní Americe pátá a historicky poslední zásobovací loď ATV s více než 7 tunami jídla, vědeckého nákladu, náhradních dílů, paliva, vzduchu a vody. K ruské části stanice ISS se má připojit 12. srpna a pobýt zde asi půl roku.
Video ze startu je na stránkách NASA.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »