Úvodní strana  >  Novinky  >  Kosmonautika

Kosmonautika

Vít Straka Kosmonautika

Čínský Lunochod odstartoval

Dnes v 18:30 SEČ byla z Číny vypuštěna raketa Dlouhý pochod se sondou Čchang'e 3, která zahájila čtyřdenní cestu k Měsíci a čeká ji první přistání na jeho povrchu v režii Číny. Po přistání dojde k výsadku robotického vozítka Jutu.
Podrobnosti již brzy.
Vít Straka Kosmonautika

Progress měl problémy

Ruská nákladní loď Progress M-21M startovala z Bajkonuru již v pondělí 25. listopadu pozdě večer našeho času ale kvůli testování antény a dalšího hardwaru nového navigačního systému Kurs NA (komponenty staršího Kursu A se přestaly vyrábět) se ke spojení se stanicí ISS a dopravení 2,9 tun nákladu Progress dopracoval až v pátek večer (+ ve středu večer se v rámci testů ke stanici pokusně přiblížil na 1,5 kilometru a zase odletěl).
Kurs NA při finálním přibližování lodě ke stanici v pátek po 23. hodině SEČ zpočátku odváděl bezvadnou práci, nicméně asi 60 metrů před cílem Kurs selhal a přílet zastavil. Podrobnosti zatím nejsou známy, Progress ke stanici připojil její velitel Oleg Kotov pomocí konzole TORU, s kterou na dálku převzal ruční řízení lodi.
Vít Straka Kosmonautika

Start k Marsu online

Sledujte s námi v pondělí 18. listopadu večer start nové americké sondy k Rudé planetě! Družice MAVEN má opustit Zemi na špičce rakety Atlas 5 v 19:28 SEČ, náš přenos začne v 18:30!
Počasí dává startu 60procentní šanci, což není mnoho ale ve dnech následujících je situace ještě horší.
Vít Straka Kosmonautika

Olympijská pochodeň je doma!

Fjodor Jurčichin z Ruska, Luca Parmitano z Itálie a Karen Nybergová z USA dnes zakončili 166denní kosmický let, když po půlnoci odletěli lodí Sojuz ze stanice ISS a v 03:49 SEČ bezpečně přistáli v kazašské stepi a mimo jiné dokončili také kosmické předání olympijské pochodně. Video z návratu posádky naleznete třeba zde.
Vít Straka Kosmonautika

Olympijská mise úspěšně pokračuje

Loď Sojuz TMA-11M se dnes v 11:27 SEČ, během přeletu německého území, s náskokem oproti plánu připojila k modulu Rassvět stanice ISS. Zítra čeká přechodně 9člennou posádku komplexu společná tiskovka a v sobotu 6hodinový výstup včetně pochodně pro Soči.
Co se multimédií z dneška týče, záznam předstartovních aktivit posádky je zde, start zde, spojení se stanicí tady a otevření poklopů plus přivítání tady.
Vít Straka Kosmonautika

Olympijská pochodeň je na orbitě!

Loď Sojuz TMA-11M má za sebou hladký countdown a bezproblémový start na oběžnou dráhu, který proběhl v 05:14:15 SEČ a jeho výsledkem byla o necelých 9 minut později oběžná dráha 7tunové lodě ve výšce 242 na 200 kilometrů se sklonem 51,6 stupně k rovníku. Čtyři zážehy provedené během prvních 2,5 hodin letu umožní lodi připojení ke stanici ISS v 11:31. Kdyby nastaly problémy (zatím nejsou hlášeny žádné), může loď přejít na standartní dvoudenní rendezvous se stanicí.
Vít Straka Kosmonautika

Mise lodi ATV 4 skončila

Před malou chvilkou definitivně skončila čtvrtá evropská mise na palubu ISS, když loď ATV Albert Einstein ve 13:05 SEČ vstoupila do zemské atmosféry nad Tichým oceánem a shořela. Zánik lodi plánovaně proběhl během přeletu stanice ISS, jejíž posádka destrukci lodě sledovala v rámci technologického výzkumu. Živé záběry ze stanice toho moc nenabídly ale astronauti hlásili, že oni měli výhled bezvadný. Tudíž se na nějaké záběry ohnivého konce ATV můžeme těšit později.
Vít Straka Kosmonautika

Evropská mise k ISS končí ...

Zásobovací loď ATV 4 "Albert Einstein" provozovaná agenturou ESA, která v červnu přivezla více než 7 tun zásob a vybavení na stanici ISS a od té doby šestkrát vlastními motory stanici vynesla na vyšší dráhu, dnes ukončila svůj pobyt na stanici a v 09:55 SEČ se od ní odpojila. Separační zážeh vykonaný ATV o minutu později lodi udělil o 4 m/s větší rychlost než má stanice a umožnil odlet směrem dopředu před ISS, s každým obletem Země bude loď o 70 km dále. Loď veze náklad více než 2 tun odpadu a nepotřebného hardwaru ze stanice, s nímž v sobotu 2. listopadu shoří v atmosféře.
Obrázek



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »