Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání Měsíce s Jupiterem

Uznání a copyright: Cristian Fattinnanzi

Co je to vedle Měsíce? Jupiter a jeho čtyři největší měsíce. Pozorovatelé oblohy po celé zeměkouli se na předúsvitové obloze 15. července 2012 těšili z blízkého setkání planet a Měsíce. Mnoho z nich se mohlo podívat na Jupiter vedle srpku ubývajícího Měsíce, ale Evropané měli též příležitost sledovat zákryt vládnoucího plynného obra za lunárním diskem. Teleskopický pohled z italského Montecassiano ohrožovaly mraky, ale tento snímek nakonec zachycuje Jupiter poté, co se vynořil po zákrytu i se svými čtyřmi velkými galilejskými měsíci. Slunečním světlem osvícený srpek je přeexponován a noční stranu Měsíce slabě osvětluje svit Země. Za tmavým lunárním okrajem jsou zleva doprava seřazeny Kalisto, Ganymed, Jupiter, Io a Europa. Kalisto, Ganymed a Io jsou ve skutečnosti větší než pozemský Měsíc a Europa je jen o něco menší.

Štítky: Měsíc, Jupiter, Galilean satellites


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »