Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozbalený Jupiter

Uznání a copyright: Frédéric Burgeot

Pět ručních kreseb Jupiteru bylo použito k vytvoření této krásné podrobné ploché mapy turbulentních vrcholků mračen této obří planety. Originální kresby mají průměr asi 12,5 cm (5 palců) a byly pořízeny barevnými tužkami u okuláru 16-ti palcového (40 cm) dalekohledu. Kreslená planisférická mapa má rozměry 16x8 palců (40x20 cm). Astronomický kreslíř Fred Burgeot pozoroval v různých dnech listopadu a prosince 2011 a využil rotaci Jupiteru, aby pokryl celý obvod planety. Digitální animátor Pascal Chauvet zase převedl Burgeotovy kresby do mistrovského videa (vimeo), které syntetizuje pohled dalekohledem s rotací planety se sklonem a fází odpovídající dnům pozorování. Na videu se na svých drahách pohybují Galileovy měsíce, počínaje Ganymedem a Io, které vrhají stíny jak letí před Jupiterem, následované Europou a Callisto prolétajícím za pásovitým diskem planety.

Štítky: Jupiter, Drawing, Sketch, Planisphere


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »