Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spojení Měsíce s Jupiterem

Uznání a copyright: Jens Hackmann

Když fotograf Jens Hackmann projížděl jednoho letního večera malým městečkem Weikersheim v jižním Německu, tak mu to nedalo a musel zastavit. Neodolal a namířil svoji kameru s teleobjektivem na tuto nádhernou konjunkci úplňku Měsíce s planetou Jupiter hned vedle věže místního kostela. Před 400 lety Galileo také nemohl odolat namířit svůj nově zkonstruovaný dalekohled na tato nebeská tělesa. A když je spatřil, tak nalezl krátery a hory na ne úplně hladkém měsíčním povrchu a objevil velké měsíce Jupiteru, které jsou nyní známé jako Galileovy měsíce. Jupiterovy Galileovy měsíce jsou na tomto obrázku vidět jako maličké body světla velice blízko jasné planety. Chcete vidět Měsíc a Jupiter lépe než Galileo? Vyhledejte místní akce a události k Mezinárodnímu roku astronomie 2009 v příštích Galileovských nocích (22. - 24. říjen).

Štítky: Měsíc, Jupiter, Galileo, Iya


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »