Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červenec 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červenec 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Polární záře na Jupiteru

Uznání: NASA, ESA, Hubble

Jupiterpolární záře. Podobně jako u Země, i magnetické pole plynového obra směřuje ze Slunce uvolněné nabité částice k pólům. Když tyto částice narážejí do atmosféry, tak z molekul existujících plynů dočasně vyrážejí elektrony. Elektrické síly tyto elektrony přitahují zpět. Při rekombinaci elektronů zase vznikají neutrální molekuly a emituje se světlo polárních září. Na nedávno zveřejněném kompozitním snímku z Hubblova kosmického dalekohledu v ultrafialovém světle jsou polární záře vidět jako prstencové tvary kolem pólu. Na rozdíl od polárních září na Zemi, ty na Jupiteru mají několik jasných křivek a teček. Vpravo dole je vidět Jupiterova Velká rudá skvrna. Nedávné polární záře na Jupiteru byly zvláště silné, což je příhodná koincidence s příletem kosmické sondy NASA Juno minulý týden. Sonda Juno při svém přibližování k Jupiteru sledovala sluneční vítr, což přispívá k lepšímu pochopení polární září, i těch na Zemi.

Štítky: Polární záře, Jupiter, Hubble


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »