Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ komety ISON

Uznání a copyright: Copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Přežije kometa ISON zítřejší přiblížení ke Slunci? Zda zanikne jedna z nejneobvyklejších komet moderní doby, se konečně rozhodne při přiblížení na vzdálenost slunečního průměru k povrchu Slunce. Kometa by mohla ztratit velké množství ledu a prachu a tak rozvinout ohon, a nebo se úplně rozpadnout. Naneštěstí, čím blíže je kometa ISON ke Slunci, tím obtížnější je konvenčními dalekohledy vidět její zjasňování v záři ranního Slunce. Na krátké smyčce videa nahoře je vidět, jak kometa ISON před několika dny vychází nad Kanárskými ostrovy nad ranním Sluncem. Pokud kometární jádro přežije, tak koma a ohony, které odhodí, by měly být vidět vycházet před Sluncem v několika příštích dnech či týdnech. Alternativně mohou případnou dosud největší desintegraci komety zdokumentovat družice, které pozorují Slunce. Zůstaňte na příjmu!
Poznámka překladatele: Záznam pochází z rána 22. listopadu. Vlevo níž od komety je planeta Merkur.

Nový rok se blíží: Stáněte si kalendář APOD 2014 v PDF formátu

Štítky: Slunce, Východ slunce, Video, Comet ISON


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou při G4

Další informace »