Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Schwassmann Wachmann 3: Fragment B

Uznání: NASA, ESA, H. Weaver (JHU / APL), M. Mutchler and Z. Levay (STScI)

Periodická kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3 se už rozpadla. Tato kometa, pozůstatek kosmické směsi ledu a prachu z rané sluneční soustavy, byla vidět, jak se rozpadá na několik kusů při svém přiblížení v roce 1995. Tentokrát ale bylo vidět, jak se kometa rychle rozpadla na více jak tři tucty abecedně označených fragmentů, které se na obloze rozpínají přes několik stupňů. Jelikož jsou komety poměrně křehké, tak napětí od tepla, gravitace a například od výronu plynů mohou být zodpovědné za rozpad takovým okázalým způsobem. Tento ostrý pohled na plodný fragment B následovaný tucty menších úlomků, každý s vlastní kometární komou a ohonem, pořídil 18.dubna Hubblův kosmický dalekohled. Obrázek zabírá přes 3000 kilometrů při vzdálenosti komety 18. dubna 32 miliónů kilometrů od Země. Kometa Schwassmann-Wachmann 3 projde nejblíže k Zemi 13. května ve vzdálenosti 11 miliónů kilometrů, ovšem i nejjasnější fragment je nyní příliš slabý, aby byl vidět pouhým okem.

Štítky: Kometa, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment b


35. vesmírný týden 2024

35. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 8. do 1. 9. 2024. Měsíc je ve fázi kolem poslední čtvrti a je tedy nejlépe viditelný nad ránem a dopoledne. Prochází Plejádami a potkává ranní planety. Hlavně Saturn a Neptun už můžeme sledovat celou noc a ráno jsou Jupiter, Mars a Uran opravdu vysoko v souhvězdí Býka. Ráno se postupně vynoří Merkur. Venuše je večer stále velmi nízko. Aktivita Slunce je nejvyšší od roku 2001. Komety sledujeme hlavně na večerní obloze a u Slunce. NASA potvrdila, co se trochu očekávalo, že posádka Starlineru se v něm nevrátí a počká až na odlet mise Crew 9 v únoru. Startuje očekávaná soukromá mise Polaris Dawn. Blue Origin chystá další misi NS-26.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Okolí hvězdy WR134 v Labuti

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2024 obdržel snímek „Okolí hvězdy WR 134 v Labuti“, jehož autorem je Václav Kubeš.     V červencovém kole soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, jsme se opět podívali na letní

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

T Coronale Borelalis

Čekání na vzplanutí T CrB jako Nova

Další informace »