Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový a iontový ohon komety Hale-Bopp

Uznání a copyright: John Gleason (Celestial Images)

Kometa Hale-Bopp předčila v roce 1997 svojí skutečnou jasností všechny komety od roku 1811. Jelikož svého vrcholu dosáhla na jiné straně zemské dráhy, tak se kometa jevila pouze jasnější, jak kterákoliv kometa v posledních dvou desetiletích. Nahoře jsou vidět dva ohony vycházející z komety Hale-Bopp. Modrý iontový ohon se skládá z ionizovaných molekul plynu, z nichž při znovuzachycení elektronů zvlášť modře září oxid uhelnatý. Tento ohon je tvořen částicemi z rychlého slunečního větru, které působí na plyn z hlavy komety. Modrý iontový ohon míří pryč přímo od Slunce. Světle zbarvený prachový ohon tvoří kousky drtě z jádra komety a odtlačuje je tlak světla ze Slunce. Tento ohon míří téměř pryč od Slunce. Fotografie nahoře byla pořízena v březnu 1997.

Štítky: Kometa, Hale-Bopp, Tails


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »