Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. říjen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. říjen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Koma komety Holmes se rozpíná

Uznání a copyright: Eric Allen Observatoire du Cégep de Trois-Rivi?res

Běžte v noci ven a podívejte se na kometu Holmes. Nepotřebujete ani dalekohled, ani triedr, pouze zvědavost a mapu oblohy. Kometa 17P/Holmes prošla minulý týden erupcí, která ji neočekávaně vynesla ze zapomenutí na jednu z nejjasnějších komet v minulých letech. Nadšení pozorovatelé na severní polokouli vývoj komety pečlivě sledují. Na obrázku nahoře z Quebecu v Kanadě je vidět, jak se koma komety Holmes v posledních několika dnech pozoruhodně zvětšila. Na obrázku nahoře je kvůli porovnání úhlových rozměrů umístěn Jupiter. Jupiter má zde takovou velikost, jakou by měl v nynější vzdálenosti komety Holmes. Jak se kometa Holmes vyvine není známo, jedna možnost je, že se rozpínající oblak plynu z nedávné erupce pomalu rozptýlí a zeslábne.

Štítky: Kometa, Erupce, Comet Holmes, Animated gif


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »