Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jupiterova mračna ze sondy Cassini

Uznání: Cassini Imaging Team, Cassini Project, NASA

Plynný obr Jupiter je největším světem ve sluneční soustavě s hmotností 320 Zemí. Jupiter slavný svou Velkou rudou skvrnou je též znám svými pravidelnými, rovníkovými oblačnými pásy, které jsou vidět už i velmi skromnými dalekohledy. Tmavé pásy a světle zbarvené zóny v Jupiterových oblačných pásech jsou organizovány stáčivými větry planety, které dosahují rychlostí až 500 kilometrů za hodinu. Směrem k Jupiterovým pólům se ovšem oblačné struktury stávají více žilkované a zavinuté, až jak je patrné na této mozaice ze sondy Cassini, polární oblasti planety začínají vypadat skoro jako mozek! Tato výrazná změna ve vzorech mračen od rovníku k pólu není v současnosti dobře prostudována, ale může souviset s rychlou rotací Jupitera nebo s konvekčními víry, které ve vysokých šířkách vytváří ztráta vnitřního tepla hmotné planety. Tento podrobný obraz Jupitera zachytila v prosinci 2000 kosmická sonda Cassini při své otočce při průletu milénia na cestě k Saturnu.

Štítky: Jupiter, Cassini, Mračna


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aurora Nitra-Drážovce

Fotene pri našom dome v Drážovciach pri Nitre približne 22 hodin 30minut. Bol slabší opar. Pohlad na SSZ (severo severo západ)

Další informace »