Úvodní strana  >  Společnost  >  Uspořádání společnosti  >  Odborné skupiny  >  Odborná skupina pro tmavé nebe

Odborná skupina pro tmavé nebe

VV ČAS na základě článku 19 Jednacího a organizačního řádu ČAS zřídil odbornou skupinu zaměřenou na světelné znečištění. Vedením pověřil Pavla Suchana, který se v problematice světelného znečištění v České republice pohybuje od samého počátku, tedy od roku 2001, kdy Odborná skupina vznikla.

V Odborné skupině pro tmavou oblohu jsou zastoupeni odborníci z oborů astronomie, fyziologie, ekologie a ochrany přírody, techniky a světelné techniky a dalších. Odborná skupina působí jako poradní orgán pro státní správu a také pro jednotlivé obce, které chtějí osvětlovat šetrně k hvězdné obloze, přírodě i zdraví lidí. Věnujeme se také propagaci problematiky světelného znečištění.

Další informace o odborné skupině: http://svetelneznecisteni.cz/projekt/

Kontakty:

Pavel Suchan, předseda – suchan@astro.cz, 737 322 815

Milada Moudrá – milada.moudra@gmail.com

a další na http://svetelneznecisteni.cz/projekt/

Informace o světelném znečištění:

www.svetelneznecisteni.cz

Facebook: Světelné znečištění, Chci zase vidět nebe plné hvězd, Jizerská oblast tmavé oblohy  

Informační materiály ke stažení: http://svetelneznecisteni.cz/ke-stazeni/



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Světelné znečištění


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »