Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny na Jupiteru

Uznání a copyright: Damian Peach

Na tomto snímku dalekohledem vynikají na pásovité a strakaté oblačné pokrývce Jupiteru dva tmavé stíny. Snímek i s oběma vrhači stínů vznikl 3. ledna, asi měsíc poté, co se vládnoucí plynný obr ocitl na pozemské obloze v opozici. Do pozoruhodných podrobností jsou vlevo vidět velké galileovské měsíce Ganymed (nahoře) a Io. Jak oba stíny měsíců stále přecházely, tak rychlá rotace Jupiteru téměř odnesla jeho slavnou Velkou rudou skvrnu (GRS - Great Red Spot) vpravo za okraj planety. Bledou GRS předcházela menší, ale podobně zbarvená oválná BA, zvaná Velká rudá skvrna junior, poblíž středu nahoře. Sever je na převráceném snímku dole.

Dnešní vysílání: Průlet asteroidu

Štítky: Io, Jupiter, Měsíce, Přechod, Ganymed, Shadow, Grs, Oval ba


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »