Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. prosinec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. prosinec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Video s rotací Jupiteru z Pic du Midi

Uznání a copyright: S2P / IMCCE / OPM / JL Dauvergne et al.

Podívejte se na vznešené otáčení největší planety Sluneční soustavy. V Jupiterově záhadné atmosféře lze do podrobností sledovat mnoho zajímavých útvarů, včetně tmavých pásů a světlých zón. Pečlivá prohlídka ukáže, že centrální mraky rotují o něco rychleji, než mračna u pólů. Na začátku je vidět i slavná velká rudá skvrna, ale brzy odrotuje pryč z dohledu a zase se vrátí až skoro na konci videa. Příležitostně se objevují menší bouřkové systémy. Přestože je Jupiter tak velký, tak jeho rotace trvá jen 10 hodin. Pro srovnání, u naší malé Země trvá celá otočka 24 hodin. Zrychlené video s vysokým rozlišením nahoře pořídil minulý rok metrový dalekohled na observatoři Pic du Midi ve francouzských Pyrenejích. Jelikož plyny vodík a hélium jsou bezbarvé a oba prvky tvoří většinu Jupiterovy rozsáhlé atmosféry, tak zůstává neznámo, které stopové prvky pomáhají utvářet pozorované barvy Jupiterových mračen.

Štítky: Jupiter, Film, Pic du midi, Video


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »