Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sledujte rotaci Jupiteru

Uznání: NASA, Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory, Southwest Research Institute

Jaké by to bylo prolétat kolem Jupiteru a sledovat jeho rotaci? Právě takovou zkušenost měla kosmická sonda New Horizons, když se v tomto roce přibližovala a prolétala kolem Jupiteru. Po kliknutí na obrázek se objeví film, co tato kosmická sonda viděla. Nahoře jsou v rozsáhlé atmosféře největší planety sluneční soustavy vidět pásy a pruhy světlých a tmavých mračen, stejně jako obří rotující bouřkové systémy, které jsou vidět jako ovály. Další filmy pocházející z New Horizons a jiných prolétnuvších sond zachytily víření mračen a jejich vzájemný pohyb. Jupiter má průměr asi jedenáctkrát větší než Země a otáčí se jednou za asi deset hodin. Kosmická sonda New Horizons rychle pokračuje v letu do vnější sluneční soustavy, kde se má v roce 2015 přiblížit k Plutu.

Štítky: Jupiter, Rotace, New horizons


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS

Stopa stanice ISS nad východním obzorem

Další informace »