Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gravitační čočka Einsteinův kříž

Uznání a copyright: J. Rhoads (ASU) et al., WIYN, AURA, NOAO, NSF

Většina galaxií má jednoduché jádro, má tato galaxie opravdu čtyři? Podivná odpověď vede Astronomové dospěli k podivnému závěru, že jádro okolní galaxie není na tomto snímku dokonce vůbec vidět. Centrální čtyřlístek je spíše světlo emitované kvasarem v pozadí. Gravitační pole galaxie viditelné v popředí ohýbá světlo tohoto vzdáleného kvasaru do čtyř jednotlivých obrazů. Kvasar musí být správně postavený za středem hmotné galaxie, aby mohl být přelud jako je tento viditelný. Jev je znám jako gravitační čočka a tento specifický případ je znám jako Einsteinův kříž. Snímky Einsteinova kříže se liší co do poměrné jasnosti, příležitostně se zvýrazňují působením další gravitační mikročočky jednotlivých hvězd galaxie v popředí.

Štítky: Spirální galaxie, Gravitační čočky, Kvasar


17. vesmírný týden 2025

17. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 4. do 27. 4. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a poté se na ranní obloze potká s Venuší a Saturnem. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni a nastala jedna silnější polární záře. Přistál Sojuz MS-26 s třemi členy dlouhodobé expedice z ISS. Očekáváme průlet sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson. Před 35 lety byl na oběžnou dráhu vynesen Hubbleův vesmírný dalekohled.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »