Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přílet k Jupiteru

Uznání: Voyager 1 Spacecraft Team, JPL, NASA

Tento pohled sestavila v roce 1979 sonda Voyager 1 jak se blížila k obří plynné planetě Jupiter. Pokaždé když byla správně natočena Velká rudá skvrna, tak sonda pořídila snímek a sekvence snímků nahoře ukazuje nejen rotaci skvny ale také víření okolních mračen. Jelikož se Jupiter otočí jednou za deset hodin, tak tato krátká sekvence ve skutečnosti pokrývá několik dní. Při průletu kolem Jupitera pořizoval Voyager 1 snímky rychle za sebou a bylo na nich učiněno mnoho objevů včetně dosud neznámých oblačných útvarů, prstenců, měsíců a aktivních sopek na Jupiterově měsíci Io. Voyager se pohybuje tak rychle, že jednou opustí naši Sluneční soustavu.

Štítky: Jupiter, Velká rudá skvrna, Voyager, Animated gif


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Pohled na SZ

Další informace »