Úvodní strana  >  Společnost  >  Pořádáme...  >  Sviťme si na cestu … ne na hvězdy  >  2012  >  Sloučit - 2012 (soutěžní kategorie)

Sloučit - 2012 (soutěžní kategorie)

Světelné znečištění - soutěžní kategorie "Cena diváků"

2. ročník mezinárodní Česko - Slovenské fotografické soutěže se zaměřením na problematiku světelného znečištění, pořádaný Slovenskou ústrednou hvezdární a Českou astronomickou společností ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty, je u konce. Ale ještě ne úplně, čtěte dál.

Soutěž byla určena pro všechny fotografy bez rozdílu. Hlavním cílem fotografické soutěže bylo upozornit na stále se zhoršující situaci ve světelném znečištění. Fotografie takto získané budou po skončení soutěže použity pro propagaci nápravy a průběžného zlepšování situace v oblasti světelného znečištění.

Více informací o oceněných fotografiích a výsledcích v jednotlivých kategoriích naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

Fotografií do soutěže přišlo opravdu velké množství, a proto se porota rozhodla uspořádat ještě jednu soutěžní kategorii, která dostala označení "Cena diváků". Veřejnost má možnost zvolit si ten úplně nejzajímavější a nejzdařilejší snímek soutěže. Proto neváhejte a zapojte se i Vy do hlasování. Absolutní vítěz soutěže (s nejvyšším počtem hlasů) bude oceněn triedrem od firmy Supra Praha s.r.o. (pro autora z ČR s nejvyšším počtem hlasů) a TROMF Banská Bystrica (pro autora ze SR s nejvyšším počtem hlasů). Jeden z hlasujících obdrží roční předplatné časopisu Astropisa a časopisu Kozmos.

Uzávěrka hlasování byla 31. 1. 2013.

Pravidla internetového hlasování jsou jednoduchá. Vaším úkolem je vybrat tři snímky, které vás nejvíce zaujaly. Nezáleží na jejich pořadí. Jejich čísla vyplňte do přiloženého formuláře. Snímek, který do konce uzávěrky získá největší počet hlasů, vyhrává cenu - triedr od firmy Supra Praha, s.r.o. (www.celestron.cz) a TROMF Banská Bystrica (www.tromf.sk). Aby vaše hlasování bylo přijato, je bezpodmínečně nutné vyplnit další údaje, tedy vaše jméno a e-mailovou adresu. Zároveň se tak dostanete do slosování o roční předplatné astronomického časopisu Astropis.

Budete-li hlasovat vícekrát, započítává se poslední platný hlas.

01 02 03
04 05 06
07 08 09
10 11 12
13 14 15
16 17 18
19 20 21
22 23 24
25 26 27
28 29 30
31 32  
Zvolte alespon jeden, maximálne tri snímky!

 

Hlasující
Jméno:
Príjmení:
E-mail:
Volba
Volba: 0 Není zvolen žádný obrázek
Kontrola: Zadejte výsledek výrazu 000
Potvrzení: Souhlasím s pravidly souteže


O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: Soutěž , Světelné znečištění


51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »