Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Absolutní vítěz mezinárodní soutěže "Sviťme si na cestu... ne na hvězdy"

Absolutní vítěz mezinárodní soutěže "Sviťme si na cestu... ne na hvězdy"

Soutěž Sviťme si na cestu... ne na hvězdy 2011
Sviťme si na cestu... ne na hvězdy
První ročník mezinárodní Česko - Slovenské fotografické soutěže se zaměřením na problematiku světelného znečištění vyhlásila Česká astronomická společnost a Slovenská ústredná hvezdáreň ve spolupráci s dalšími astronomickými subjekty. Národní organizátory soutěže přivedl ke spolupráci společný zájem o zachování tmavé noční oblohy a kvalitního nočního životního prostředí.

Do prvního ročníku této nevšední fotografické soutěže přišlo celkem 1 555 fotografií od 61 autorů. Česko - Slovenská porota, která zasedla na Hvězdárně Valašské Meziříčí, vyhlásila vítěze jednotlivých kategorií již v roce 2011 - www.astro.zcu.cz/cs/clanky/svetlo/9/

Zároveň byla vyhlášena "Cena diváků", tedy soutěžní kategorie, ve které může veřejnosti zvolit ten nejzajímavější a nejzdařilejší snímek soutěže prostřednictvím elektronického hlasování na webových stránkách astro.cz - www.astro.cz/akce/souteze/svetelne_znecisteni/2011. Porota se rozhodla ocenit nejlepší fotografii z České i Slovenské republiky. Absolutními vítězi se tedy staly fotografie pana Michal Balada z Kvasin (z České republiky) a pana Ľuboš Paukeje z Bratislavy (ze Slovenské republiky).

Absolutním vítězům gratulujeme. Získávají triedry od firmy Supra Praha s. r. o. a TROMF. Současně s vyhodnocením kategorie "Cena diváků" byl vylosován jeden z účastníků internetového hlasování, který obdržel roční předplatné časopisu Astropis - www.astropis.cz. Tím vylosovaným se stala paní Nikola Černá.

Západní Tatry, Michal Balada z Kvasin


Západní Tatry; Michal Balada z Kvasin
Západní Tatry; Michal Balada z Kvasin
Popis autora: Noční fotografie světelného znečištění nad Slovenskem. Snímek z Roháčů směrem na Poprad a Vysoké Tatry. Při pozornějším pohledu je také vidět svítící hvězdárnu na Lomnickém Štítu.
Popis poroty: Dlhá expozícia "odhalila svetelné čapice" lemujúce Vysoké Tatry.
Parametry fotografie: Canon EOS 5D Mark II, expozice 2183 sekund, ISO 100, f/4,5
Datum a čas: 8. 3. 2011, 18:44 (SEČ)
Místo: Západní Tatry

 

Zatmenie Mesiaca, Ľuboš Paukeje z Bratislavy


Zatmenie Mesiaca  Ľuboš Paukeje z Bratislavy
Zatmenie Mesiaca Ľuboš Paukeje z Bratislavy
Popis poroty: Zatmění Měsíce nastolilo zvláštní druh setkání přirozené přírodní hry světla s umělým světlem města.
Parametry fotografie: NIKON D700, úprava Adobe Photoshop
Datum a čas: 15. 6. 2011, 23:12 (SELČ)
Místo: Slavín, Bratislava




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »