Úvodní strana  >  Společnost  >  Síň slávy  >  Michal Švanda

Michal Švanda

Laureát ceny Littera Astronomica 2020

 

Doc. Mgr. Michal  Švanda, Ph.D.
Doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D.
Doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D. (*13. 8. 1980) se narodil v Havlíčkově Brodě, a vyrůstal nedaleko ve Ždírci nad Doubravou. Je zaměstnán ve Slunečním oddělení Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově a na Astronomickém ústavu MFF UK v Praze. V roce 2012 získal ocenění Astronomického ústavu AV ČR pro mladé vědecké pracovníky - Prémii Jana Friče. V roce 2014 obdržel Cenu Akademie věd pro mladé vědecké pracovníky za vynikající výsledky vědecké práce - za práci v oboru helioseismologie. V roce 2016 byl oceněn Cenou předsedy AV ČR a Nadačního fondu Neuron za významný přínos v popularizaci astronomie.

Littera Astronomica 2020

doc. Michal Švanda, laureátská přednáška ceny Littera astronomica 2020, 31. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2021 Autor: Miloš Podařil
doc. Michal Švanda, laureátská přednáška ceny Littera astronomica 2020, 31. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2021
Autor: Miloš Podařil
Michal Švanda začal publikovat své první články ve druhé polovině 90. let ve zpravodaji Amatérské přehlídky oblohy „Bílý trpaslík“ (později byl několik let i editorem a sazečem). Aktivně přispíval na web Instantních astronomických novin a v současné době píše populární články do časopisů Astropis (byl také členem redakční rady) a Tajemství vesmíru. Od roku 2014 zahájil unikátní projekt pravidelné popularizace vědeckých výsledků pracovníků Astronomického ústavu AV ČR, který do současnosti dosáhl neuvěřitelných 174 pokračování. I když hlavním oborem vědecké práce doc. Švandy je sluneční fyzika, jeho široká erudice pokrývá veškerou současnou astronomii a astrofyziku. Z tohoto záběru vychází i jeho úspěšná pedagogická činnost na Astronomickém ústavu MFF UK, kde přednáší sluneční a plazmovou fyziku a vede studentské práce.

Je autorem dvou populárně naučných knih (Slunce a Slunce dalekohledem, Aventinum, 2012) a spoluautorem revidovaného vydání knihy Planety (Aventinum, 2014). Každoročně přednáší v českých hvězdárnách a planetáriích a v astronomických kroužcích. Úspěšně vystupuje také v rozhlase a televizi.

Výše uvedené plně dokládá, že Michal Švanda je vhodným kandidátem na udělení ceny Littera astronomica pro rok 2020. Proto Výkonný výbor České astronomické společnosti, v souladu se statutem ceny, udělil Michalu Švandovi cenu Littera Astronomica 2020.

Předání Ceny bylo z důvodu koronavirové epidemie v roce 2020 odloženo na rok 2021.

Předávání ceny Littera astronomica 2020: laureát doc. Michal Švanda (s diplomem), čestný předseda České astronomické společnosti Dr. Jiří Grygar (uprostřed), předseda České astronomické společnosti prof. Petr Heinzel (vpravo). Vlevo místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan. 31. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2021. Autor: Miloš Podařil
Předávání ceny Littera astronomica 2020: laureát doc. Michal Švanda (s diplomem), čestný předseda České astronomické společnosti Dr. Jiří Grygar (uprostřed), předseda České astronomické společnosti prof. Petr Heinzel (vpravo). Vlevo místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan. 31. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2021.
Autor: Miloš Podařil

A když už v Havlíčkově Brodě předání ceny nemohlo proběhnout v řádném termínu, máme tu zdravici ředitelky Podzimního knižního veletrhu PhDr. Markéty Hejkalové (z roku 2020): "Gratuluji Michalu Švandovi k udělení ceny Littera Astronomica. Cena patří k Podzimnímu knižnímu veletrhu již od začátku tohoto tisíciletí, velmi si toho vážím a doufám, že po letošní neplánované a nečekané přestávce k němu bude patřit dál, ještě dalších tisíc let, což je jen zlomek nekonečného vesmírného času. Považovala bych si za velkou čest, kdybych Michalu Švandovi mohla k letošní ceně Littera Astronomica poblahopřát na příštím, 31. Podzimním knižním veletrhu - 15. října 2021 v Havlíčkově Brodě." 

Předání Ceny proběhlo v sobotu 16. října 2021 v rámci 31. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. Doc. Švanda po předání Ceny pronesl laureátskou přednášku s názvem Slunce, jak ho (ne)známe.

Videozáznam z předávání Ceny:

Doporučené odkazy



O autorovi

Miloš Podařil

Miloš Podařil

Miloš Podařil (*1984, Jihlava) je jedním ze spoluzakladatelů Jihlavské astronomické společnosti, jíž je od roku 2004 předsedou. Od roku 2010 je členem Výkonného výboru České astronomické společnosti, kde se stará především o správu významných ocenění členů ČAS. Působí také jako místopředseda Pobočky Vysočina ČAS. Krom astronomie (především oblasti meziplanetární hmoty) se zabývá ekonomií a související problematikou neziskového sektoru.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »