Úvodní strana  >  Služby  >  Komiksy

Komiksy

Užij si astronomický komiks!

Dva komiksy zavedou zvídavé mladé zájemce do zákulisí jevů ve vesmíru kolem nás. První z nich odpoví na otázku "Co jsou kosmické paprsky?". Protože až 140 částic kosmických paprsků dopadá na náš stůl každou sekundu, tak už stojí za to o nich něco vědět! A ten druhý komiks? Ten vás zavede k naší mateřské hvězdě, Slunci. Věděli jste, že Slunce vyvrhuje každou sekundu 1 milión tun slunečního větru? Sluneční vítr nám může škodit, ale také nás chrání. Jak to? Stačí si pročíst komiks s názvem "Co je to sluneční vítr?" a hned budeš vědět víc!

Komiksy ke stažení

Komiksy si stáhnete kliknutím pravým tlačítkem myši na odkaz níže (zvol "Uložit odkaz jako") nebo také na obrázek pod odkazy. Jsou ve formátu PDF, takže stačí nechat vytisknout a můžete začít číst. Pěknou zábavu!

Další informace

Naučný komiks Co je sluneční vítr pro děti a mládež. Autor: SCOSTEP, Marek Vandas.
Naučný komiks Co je sluneční vítr pro děti a mládež.
Autor: SCOSTEP, Marek Vandas.
Komiksy pocházejí z dílny pracovníků SCOSTEP (The Scientific Committee on Solar Terrestrial Physics, tedy v překladu Vědecký komitét pro fyziku prostředí mezi Sluncem a Zemí), a to z inicativy japonského profesora Yohsuky Kamideho ze Solar-Terrestrial Energy Laboratory v Univerzitě Nagoya. Český překlad zajistil Marek VandasAstronomického ústavu AV ČR.



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Komiks


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »