Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Daleký infračervený pohled

Daleký infračervený pohled

http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2002/pr-23-02.html
http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2002/pr-23-02.html
Pomocí dalekohledu VLT byl získán velmi kvalitní snímek HDF-S (Hubble Deep Field South). Na výsledném snímku jsou jasně zobrazeny extrémně vzdálené galaxie. Tyto galaxie jsou stěží rozeznatelné na nejkvalitnějších snímcích HST.

HDF-S je malá část oblohy v souhvězdí Tukana - přibližně 1% plochy Měsíce v úplňku. HST tuto oblast sledoval po dobu více než týden a získal tak nejpodrobnější snímek oblohy. Podobné pole bylo sledováno i na severní obloze (HDF-N).

VLT získal snímek po 100 hodin trvající expozici za nejlepších pozorovacích podmínek. I přes mnohem kratší expoziční dobu zobrazuje nový snímek mnohem vzdálenější objekty.

Infračervená pozorování jsou velmi důležitá - viditelné světlo se díky rudému posuvu dostalo do oblasti blízké infračervené oblasti.

Na rozdíl od optických snímků stejně starých galaxií zobrazuje nový snímek mnohem vyvinutější galaxie. Podle optické přehlídky by se v těchto galaxiích měly překotně vytvářet hvězdy, což není v souladu s novými pozorováními. Ty zobrazují vyvinuté galaxie, některé již s náznaky spirální struktury.

K dosažení tohoto stavu se musely hvězdy formovat dlouhou dobu předtím. Galaxie zachycené na těchto snímcích jsou tedy jedny z nejstarších známých galaxií.

Zdroj: ESO




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »