Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  Uvidíme polární záři?

Uvidíme polární záři?

28. října zaznamenala sonda SOHO třetí nejmohutnější pozorovanou událost na Slunci. SOHO pozorovala pouze jednu mohutnější událost a to v roce 2001. V rentgenovém oboru je Slunce pravidelně pozorováno od roku 1970.

Aktuální snímky Slunce můžete sledovat na několika stránkách:
aktivita Slunce na astro.cz
aktivita Slunce na stránkách hvězdárny Fr. Pešty

Pozorovaný výbuch zvaný "coronal mass ejection" (CME) směřuje téměř přímo na Zemi. Můžeme tedy očekávat jasné polární záře. K těm by mělo dojít přibližně den po výbuchu, tedy 29-30. října. Okamžitě po výbuchu zasáhlo atmosféru Země intenzivní rentgenové záření, které způsobilo narušení radiové komunikace.

Následný silný sluneční vítr (tvořený nabitými částicemi) může způsobit potíže elektronice satelitů na oběžné dráze. Zemská atmosféra a magnetické pole nás chrání před intenzivním zářením a proudem nabitých částic. Ani cestující v dopravních letadlech se nemusejí ničeho obávat - maximální atížení odpovídá běžné rentgenové kontrole.

Souvicející CME je větší než Slunce, vyvržený materiál se pohybuje rychlostí 7.5 milionu kilometrů za hodinu směrem k Zemi. Za normálních podmínek je rychlost slunečního větru přibližně 1.5 milionu kilometrů za hodinu.

Průvodní snímek je záznam koronografu LASCO instalovaného na družici SOHO. Kolečko uprostřed slouží k zakrytí slunečního disku, jehož jas by znemožnil pozorování CME a dalších jevů.

Zdroj: ESA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »