Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  SkyCenter na Mount Lemmon

SkyCenter na Mount Lemmon

Oficiální označení observatoře SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Observatoře očima bačkorového astronoma - díl XIX. V minulých dílech jsme navštívili Vatikánskou observatoř VATT spolu s LBT na Mount Graham a také Mount Bigelow v Arizoně. Nyní je přesuneme ještě o „kousek” dále.  Mount Lemmon, s nadmořskou výškou (2 792 m), je nejvyšším bodem v pohoří Santa Catalina. Nachází se v národním lese Coronado severně od Tucsonu v Arizoně ve Spojených státech. Mount Lemmon byl pojmenován po botaničce Saru Plummer Lemmon, která se v roce 1881 vydala na vrchol hory se svým manželem a místním farmářem E. O. Stratton.

Uvádí se, že v Mount Lemmon Ski Valley (nejjižnější lyžařská destinace v kontinentálních Spojených státech), na severovýchodní straně hory, napadne až 508 centimetrů sněhu ročně.
Observatoř s názvem SkyCenter leží na vrcholu hory Mount Lemmon a spadá do vlivu Steward Observatory. Zdejší vrchol dříve využívala americká armáda, konkrétně US Air Force (USAF) a z jejího působení zde zůstala budova s laminátovou kopulí jako pozůstatek krytu radaru a také kasárny. Z terasy bývalého radaru je parádní výhled. Odsud je možné vidět i komplex Biosféra 2, kde je prováděn výzkum umělé biosféry.

Pohled z vrcholu Mt. Lemmon na Biosféru 2. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Pohled z vrcholu Mt. Lemmon na Biosféru 2. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Hvězdáren je zde opravdu požehnaně a pokud jsem dobře počítal, tak osm. Připomenu jen některé z nich:
a) Dalekohled 1,52 m Steward Observatory Telescope je Cassegrainův reflektor používaný pro Mount Lemmon Survey (MLS), který je součástí Catalina Sky Survey (CSS). Byl postaven koncem šedesátých let a poprvé instalován na stanici Catalina na hoře Bigelow. Je to jeden z dalekohledů používaných studenty Astronomického tábora.

Dalekohled 1,52 m Steward Observatory Telescope. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled 1,52 m Steward Observatory Telescope. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

b) Dalekohled 1,52 m UMN-MLOF (University of Minnesota Mount Lemmon Observing Facility) začal fungovat v roce 1970. Optický design je Dall-Kirkham a dalekohled s montáží je stejné konstrukce jako 1,5 m Stewardův dalekohled.
c) Dalekohled CSS (Catalina Sky Survey) 1,02 m - s optický designem Pressman-Camichel a slouží k automatickému pozorování nově objevených objektů blízkých Zemi.
d) Dalekohled 1,0 m KASI - je robotický dalekohled provozovaný Korea Astronomy and Space Science Institute (KASI) Byl instalován v roce 2003.
e) Schulmanův dalekohled 0,81 m Ritchey-Chrétienův je reflektor postavený společností RC Optical Systems a instalovaný v září 2010. Provozuje ho Mount Lemmon SkyCenter a je největší veřejnou observatoří v Arizoně. Schulmanův dalekohled byl od počátku navržen pro dálkové ovládání přes internet amatérskými a profesionálními astrofotografy po celém světě a je v současné době největším dalekohledem na světě určeným pro tento účel.

Schulmanův dalekohled 0,81 m Ritchey-Chrétienův reflektor. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Schulmanův dalekohled 0,81 m Ritchey-Chrétienův reflektor. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Mě osobně oslovila jiná věc než množství dalekohledů. Astronomický tábor, který se nápadně podobá Astronomické expedici na Hvězdárně v Úpici. Totiž místní kasárny, už dávno nejsou vojenské, ale slouží jako zázemí. Musím prohlásit, že o takovém luxusu si čeští expedičníci mohou nechat jen zdát.

Ubytovací komplex na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Ubytovací komplex na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Obří obývací pokoj s krbem a množstvím pohovek. Následuje precizně zařízená kuchyně, tělocvična, sauna, bazén, kino, přednáškový sál a tak bych mohl pokračovat ještě dlouho. O skladu dalekohledů a triedrů raději pomlčím. Tiše jsem „záviděl”.
Ovšem, kdo četl předcházející odstavce, tak sám přijde na tu největší astronomickou výhodu. V době konání Astronomického tábora jsou totiž „místním expedičníkům” zapůjčeny i opravdu velké dalekohledy. Samozřejmě za dohledu profesionálů a to jde nejvíce - být motivován.

Jednotlivé observatoře na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Jednotlivé observatoře na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA

Observatoře na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Observatoře na SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Dalekohled CSS (Catalina Sky Survey). SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Dalekohled CSS (Catalina Sky Survey). SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Pohled na kopule SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Pohled na kopule SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Oficiální označení vjezdu na observatoř. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Oficiální označení vjezdu na observatoř. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Proti-sněhový tunel ke vchodu do ubytovacího komplexu. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Proti-sněhový tunel ke vchodu do ubytovacího komplexu. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Uvnitř ubytovacího komplexu, který slouží mladým astronomům jako zázemí letních expedic. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA Autor: Zdeněk Bardon
Uvnitř ubytovacího komplexu, který slouží mladým astronomům jako zázemí letních expedic. SkyCenter, Mt. Lemmon, Arizona, USA
Autor: Zdeněk Bardon


Příště: John F. Kennedy a americký Stonehenge




Seriál

  1. Observatoře očima bačkorového astronoma
  2. Dalekohled Dr. Luboše Kohoutka
  3. První dvoumetr
  4. Dvojče Perkova dalekohledu
  5. Perkův dalekohled
  6. Dalekohled a medvědi na Rozhenu
  7. Dvoumetr pod Elbrusem
  8. Laserová observatoř
  9. Česká stopa v astronomickém ráji
  10. Dalekohled MPG 2,2 m na La Silla
  11. Legenda astronomie - Dánský dalekohled
  12. Lovec exoplanet
  13. Znovuzrození E152
  14. Hranatá kopule dalekohledu NTT
  15. Dalekohled a čokoláda
  16. Porodnice zrcadel
  17. Katedrála astronomie
  18. Dalekohled programu Apollo
  19. SkyCenter na Mount Lemmon
  20. John F. Kennedy a americký Stonehenge
  21. Dalekohledy města andělů
  22. Modré oko
  23. William Herschel Telescope
  24. Legenda československé astronomie
  25. Český dalekohled E152 na La Silla v Chile „žije”!


O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: Zdeněk Bardon


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 + NGC 4656

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 (tiež známa ako Galaxia Veľryba alebo Caldwell 32) je špirálovitá galaxia s priečkou v súhvezdí Poľovné psy vzdialená od Zeme asi 30 miliónov svetelných rokov. Mierne zdeformovaný klinovitý tvar tejto galaxie jej dáva vzhľad sleďa alebo veľryby, preto má takú prezývku. Pretože táto blízka galaxia je videná zboku zo Zeme, profesionálni astronómovia pozorujú túto galaxiu, aby lepšie pochopili plyn a hviezdy nachádzajúce sa mimo roviny galaxie. NGC 4631 obsahuje centrálné vzplanutie hviezd, čo je oblasť intenzívnej tvorby hviezd. Silná tvorba hviezd je zrejmá z emisie ionizovaného vodíka a medzihviezdneho prachu zohrievaného hviezdami vytvorenými pri výbuchu hviezd. Najhmotnejšie hviezdy, ktoré vznikajú v oblastiach tvorby hviezd, spaľujú plynný vodík fúziou iba na krátky čas, po ktorom explodujú ako supernovy. V strede NGC 4631 explodovalo toľko supernov, že vyfukujú plyn z roviny galaxie. Tento supervietor je možné vidieť v röntgenových lúčoch a pri emisii spektrálnych čiar. Plyn z tohto supervetra vytvoril obrovskú difúznu korónu horúceho plynu emitujúceho röntgenové žiarenie okolo celej galaxie. NGC 4631 má blízku sprievodnú trpasličiu eliptickú galaxiu NGC 4627. NGC 4627 a NGC 4631 boli spolu uvedené v Atlase zvláštnych galaxií ako príklad „dvojitej galaxie“ alebo páru galaxií. NGC 4631 a NGC 4627 sú súčasťou skupiny NGC 4631, skupiny galaxií, ktorá zahŕňa aj interagujúce galaxie NGC 4656 a NGC 4657. Presná identifikácia skupín je však problematická, pretože táto galaxia a ďalšie ležia v časti oblohy, ktorá je pomerne preplnená. Odhady počtu galaxií v tejto skupine sa pohybujú od 5 do 27 a všetky štúdie identifikujú veľmi odlišné členské galaxie pre túto skupinu. NGC 4656/57 je veľmi zdeformovaná špirálovitá galaxia s priečkou nachádzajúca sa v lokálnom vesmíre vzdialenom 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Poľovné psy. Táto galaxia sa niekedy nazýva galaxia Hokejky alebo Galaxia Páčidlo. Predpokladá sa, že jeho neobvyklý tvar je spôsobený interakciou medzi NGC 4656, NGC 4631 a NGC 4627. Galaxia je členom skupiny NGC 4631. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 164x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 62x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 210 flats, master darks, master darkflats 27.4. až 16.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »