Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dalekohledy města andělů

Dalekohledy města andělů

Mohutné sekvoje a Mléčná dráha. Los Angeles, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Observatoře očima bačkorového astronoma - díl XXI. Určitě nejsem sám, kdo byl uchvácen knihou dr. Huberta Slouky - Pohledy do nebe. Jedna z observatoří, kterou publikace zmiňuje, je slavná Mount Wilson, která se rozkládá nad městem Los Angeles v nadmořské výšce 1740 metrů. Abych si splnil svoji touhu se dotknout fantastické a legendární observatoře, tak jsem musel navštívit Los Angeles v Kalifornii. Megalopole je domovem 20 miliónů lidí a kromě notoricky známého Hollywoodu, jsou překvapivě v blízkosti města dvě hvězdárny. Na jednom z východních hřbetů pohoří Santa Monica se rozkládá známý park s rozlohou 1740 hektarů. Vlastně už jde o Hollywood a zároveň je to největší městský park v USA. Dominantou je velkolepá budova Griffith Observatory postavená ve stylu art deco.

Hvězdárna byla slavnostně otevřena v roce 1935 a hlavním přístrojem je dalekohled ZEISS s průměrem objektivu (čočky) 305 milimetrů. V roce 1965 bylo zde instalováno planetárium, mimochodem, také od firmy ZEISS. V podstatě je to obdoba naší „lidové” hvězdárny a je častým cílem víkendových návštěvníků. Při prvním pohledu na dalekohled a paralaktickou montáž se člověk neubrání pocitu, že o něco menší dvojče je možné vidět v Praze na Štefánikově hvězdárně. Zeissův dvojitý astrograf (nazývaný König) jsou dva refraktory s průměry 180 mm a 200 mm vyrobené v letech 1905–1907. Oba dalekohledy vyrobila společnost ZEISS a oba jsou stejné konstrukce. Rozdíl je jen ve velikosti.

Pohled na Griffith Observatory. Los Angeles, Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
Pohled na Griffith Observatory. Los Angeles, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Z Griffith Observatory moje cesta vedla na Mount Wilson. Legendární observatoř se nachází v nadmořské výšce 1742 metrů v pohoří San Gabriel Mountains. Jedna věc je předsevzetí a druhá jeho provedení. Vyrazit na observatoř je primitivní myšlenka, ale ouha, může být problém. Značnou komplikací je nepříjemné sucho, které panuje v této oblasti. S ním je spojené velké riziko požárů. Cesta na observatoř je velmi často uzavřená. Málokdo mi to bude věřit, ale důvodem jsou odlétávající kaménky od kol vozidla, které můžou podpálit na troud suchý podrost. Takže, když už má návštěvník to „kliku”, že cesta je otevřená, musí jet velmi pomalu. Riziko uvěznění v plamenech není žádným hororovým vtipem a doporučuji věřit hrozivým nápisům informačních tabulí. Konečně množství ohořelých borovic bylo srozumitelným důkazem o běsnění požáru v době zcela nedávné.

150 feet Solar Tower - věžový sluneční dalekohled. Mt. Wilson, Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
150 feet Solar Tower - věžový sluneční dalekohled. Mt. Wilson, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Prašná cesta se vine jako had a postupně se z řídkého borovicového lesa vynořují kopule dalekohledů. Jeden z nich je viditelný ze značné vzdálenosti a jde o věžový sluneční dalekohled. Používá se od roku 1912 a je stále funkční! Téměř 46 metrů vysoká věž na jejímž vrcholu je takzvaný celostat. To je relativně sofistikované optické zařízení obsahující dvě zrcadla. V tomto případě obě rovinná o průměru 47 centimetrů a 37 centimetrů. První zrcadlo sleduje dráhu Slunce s tím, že vrhá světlo do druhého, která paprsek směřuje do čočkového objektivu. Výsledek je ohnisko 46 metrů hluboko v srdci observatoře a díky optice vzniklo i její jméno - 150 feet Solar Tower. V ohniskové rovině byl dříve stůl, kde pozorovatel ručně zakresloval skvrny, ale dnes je nahradil magnetometr. Ve skutečnosti jsou na místě samém sluneční věže dvě. Ta druhá je „jen” 18 metrů vysoká.

Sluneční věžový dalekohled v zrcadle nad průčelím Astronomického muzea. Mt. Wilson, Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
Sluneční věžový dalekohled v zrcadle nad průčelím Astronomického muzea. Mt. Wilson, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Hlavním cílem návštěvy byl nýtovaný dalekohled s průměrem hlavního zrcadla 2,5 metru, který byl postaven v roce 1917 a nese hrdé jméno - Hookerův dalekohled. Od roku 1917 až do roku 1948 to byl největší dalekohled světa. Podstatou je skutečnost, že právě zde pozoroval slavný astronom Edwin Powell Hubble a prokázal rozpínání vesmíru. Observatoř prošla několikátou modernizací a jen pozorný technik si všimne nové instalace řídícího systému. Nyní se teleskop ovládá na dálku. Je to až neuvěřitelné, že po více jak sto letech je vše funkční. Rekonstrukce byla tak citlivá, že byla zachována i židle Edwina Hubbla. Mimochodem, ta židle mi nějak nedá „spát”, protože se nemůžu zbavit dojmu značné podobnosti s českou „thonetkou”, ale je to jen moje spekulace.

Židle ze které pozoroval slavný astronom Edwin Hubble. Mt. Wilson, Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
Židle ze které pozoroval slavný astronom Edwin Hubble. Mt. Wilson, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Osobně smekám před tím, jaké úsilí bylo nutné vynaložit k pozorování vesmíru přičemž pozorovatel nebyl jen astronomem, ale i tak trochu kaskadérem. Pohybovat se za hluboké noci po příhradové konstrukci montáže bez svítilny a ve výšce minimálně 4 metry nad ocelovou podlahou, jistě zaslouží obdiv.
Astronomická pozorování zde probíhají stále a to navzdory těsnému sousedství gigantické metropoli produkující značné světelné znečištění. Město je totiž v kotlině a vznášející se smog světelné znečištění „přikryje”, takže podmínky pro pozorování vesmíru jsou zde stále docela dobré.

Uvnitř kopule Griffith Observatory. Dva dalekohledy od společnosti ZEISS. Los Angeles, Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
Uvnitř kopule Griffith Observatory. Dva dalekohledy od společnosti ZEISS. Los Angeles, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Panorama pohoří Santa Monica. Los Angeles, Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
Panorama pohoří Santa Monica. Los Angeles, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Pohled na Griffith Observatory a část města Los Angeles. Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
Pohled na Griffith Observatory a část města Los Angeles. Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Kopule 100 - palcového Hooker dalekohled. Mt. Wilson, Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
Kopule 100 - palcového Hooker dalekohled. Mt. Wilson, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Slavný 100-palcový Hookerův dalekohled. Mt. Wilson, Kalifornie, USA Autor: Zdeněk Bardon
Slavný 100-palcový Hookerův dalekohled. Mt. Wilson, Kalifornie, USA
Autor: Zdeněk Bardon

Příště: Modré oko

 




Seriál

  1. Observatoře očima bačkorového astronoma
  2. Dalekohled Dr. Luboše Kohoutka
  3. První dvoumetr
  4. Dvojče Perkova dalekohledu
  5. Perkův dalekohled
  6. Dalekohled a medvědi na Rozhenu
  7. Dvoumetr pod Elbrusem
  8. Laserová observatoř
  9. Česká stopa v astronomickém ráji
  10. Dalekohled MPG 2,2 m na La Silla
  11. Legenda astronomie - Dánský dalekohled
  12. Lovec exoplanet
  13. Znovuzrození E152
  14. Hranatá kopule dalekohledu NTT
  15. Dalekohled a čokoláda
  16. Porodnice zrcadel
  17. Katedrála astronomie
  18. Dalekohled programu Apollo
  19. SkyCenter na Mount Lemmon
  20. John F. Kennedy a americký Stonehenge
  21. Dalekohledy města andělů
  22. Modré oko
  23. William Herschel Telescope
  24. Legenda československé astronomie
  25. Český dalekohled E152 na La Silla v Chile „žije”!


O autorovi

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon

Zdeněk Bardon (nar.1961) je amatérským astronomem (www.bardon.cz) a jen za několik málo let oslaví půl století pod oblohou. Jeho vášeň k astronomii odstartovala kometa Kohoutek v roce 1973. Záhy navštěvoval hvězdárnu v Jaroměři a jako aktivní pozorovatel se několikrát zúčastnil astronomických expedic na Hvězdárně v Úpici. S vášní astrofotografa a srdcem technika si na střeše svého domu vybudoval malou robotickou observatoř a pojmenoval ji: „Bačkorová observatoř”. Její průmyslové řízení se stalo jakousi koncepční předlohou pro mnohem větší observatoře. Tak krátký příklad za všechny: Perkův 2-metrový dalekohled (AsÚ AVČR Ondřejov), observatoř OGS na Tenerife (ESA) a Dánský 1,54 m dalekohled na observatoři ESO, La Silla v Chile.

Je „otcem“ zakladatelem a současným předsedou soutěže Česká astrofotografie měsíce (ČAM), také členem několika astronomických organizací: Mezinárodní astronomická unie (čestný člen), Česká astronomická společnost (ČAS), Slovenský zväz astronómov (SZA) a profesionální Evropské astronomické unie (EAS). V roce 2018 Evropská jižní observatoř Zdeňkovi udělila čestný titul ESO Photo Ambassador. Také je autorem knihy: Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA.

Štítky: Zdeněk Bardon


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 + NGC 4656

Galaxie Veľryba a Hokejka NGC 4631 (tiež známa ako Galaxia Veľryba alebo Caldwell 32) je špirálovitá galaxia s priečkou v súhvezdí Poľovné psy vzdialená od Zeme asi 30 miliónov svetelných rokov. Mierne zdeformovaný klinovitý tvar tejto galaxie jej dáva vzhľad sleďa alebo veľryby, preto má takú prezývku. Pretože táto blízka galaxia je videná zboku zo Zeme, profesionálni astronómovia pozorujú túto galaxiu, aby lepšie pochopili plyn a hviezdy nachádzajúce sa mimo roviny galaxie. NGC 4631 obsahuje centrálné vzplanutie hviezd, čo je oblasť intenzívnej tvorby hviezd. Silná tvorba hviezd je zrejmá z emisie ionizovaného vodíka a medzihviezdneho prachu zohrievaného hviezdami vytvorenými pri výbuchu hviezd. Najhmotnejšie hviezdy, ktoré vznikajú v oblastiach tvorby hviezd, spaľujú plynný vodík fúziou iba na krátky čas, po ktorom explodujú ako supernovy. V strede NGC 4631 explodovalo toľko supernov, že vyfukujú plyn z roviny galaxie. Tento supervietor je možné vidieť v röntgenových lúčoch a pri emisii spektrálnych čiar. Plyn z tohto supervetra vytvoril obrovskú difúznu korónu horúceho plynu emitujúceho röntgenové žiarenie okolo celej galaxie. NGC 4631 má blízku sprievodnú trpasličiu eliptickú galaxiu NGC 4627. NGC 4627 a NGC 4631 boli spolu uvedené v Atlase zvláštnych galaxií ako príklad „dvojitej galaxie“ alebo páru galaxií. NGC 4631 a NGC 4627 sú súčasťou skupiny NGC 4631, skupiny galaxií, ktorá zahŕňa aj interagujúce galaxie NGC 4656 a NGC 4657. Presná identifikácia skupín je však problematická, pretože táto galaxia a ďalšie ležia v časti oblohy, ktorá je pomerne preplnená. Odhady počtu galaxií v tejto skupine sa pohybujú od 5 do 27 a všetky štúdie identifikujú veľmi odlišné členské galaxie pre túto skupinu. NGC 4656/57 je veľmi zdeformovaná špirálovitá galaxia s priečkou nachádzajúca sa v lokálnom vesmíre vzdialenom 30 miliónov svetelných rokov od Zeme v súhvezdí Poľovné psy. Táto galaxia sa niekedy nazýva galaxia Hokejky alebo Galaxia Páčidlo. Predpokladá sa, že jeho neobvyklý tvar je spôsobený interakciou medzi NGC 4656, NGC 4631 a NGC 4627. Galaxia je členom skupiny NGC 4631. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, myFP2Pro focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 164x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 62x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 210 flats, master darks, master darkflats 27.4. až 16.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »