Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Nový kolektivní člen ČAS - Astronomický klub Pelhřimov

Nový kolektivní člen ČAS - Astronomický klub Pelhřimov

Zatmění Slunce 2008
Zatmění Slunce 2008
Astronomický klub Pelhřimov je občanské sdružení se sídlem v městě Pelhřimov ležícím v západní části kraje Vysočina. Obsáhlá historie našeho klubu je popsána na našich internetových stránkách http://www.astroklub.cz, kde si ji snadno může přečíst každý. Dovolte mi však připomenout několik základních historických údajů.

Začátky našeho klubu sahají až do roku 1994, kdy se poprvé objevil v nabídce zájmových kroužků pořádaných místním domem dětí a mládeže kroužek hvězdářský. Na první setkání přišli necelé dvě desítky nadšených zájemců, většinou z druhého stupně základních škol. Až do roku 1998 jsme se pravidelně scházeli každý týden pod vedením pana RNDr. Vratislava Šrobára. Na schůzkách jsme se seznamovali se základy astronomie, řešili různé teoretické otázky a také konstruovali jednoduché pomůcky a přístroje. Mnohokráte jsme také chodívali pozorovat noční oblohu malými dalekohledy.

Avšak první významné zkušenosti jsme získali až při dvoutýdenním pobytu na Letní astronomické expedici na hvězdárně v Úpici v roce 1998. V různém složení jsme se tam ještě několikrát vrátili. Čas pomalu plynul, většina z nás se stala středoškoláky. V té době se nám na určitý čas podařilo pronajmout vhodné prostory pro zřízení malé pozorovatelny v kulturním domě ve Starém Pelhřimově. Tam jsme pořádali řadu pozorování pro veřejnost, učili jsme se samostatně přednášet o astronomii. V roce 2001 nás bohužel navždy opustil náš pan vedoucí, nás však astronomie zajímala natolik, že jsme v pravidelných schůzkách a pozorování vytrvali. O čtyři roky později jsme založili občanské sdružení a v roce 2009, tedy nedávno, se stali kolektivním členem České astronomické společnosti.

Dětský tábor Chválkov 2008
Dětský tábor Chválkov 2008
V současné době má Astronomický klub Pelhřimov 13 členů, vesměs studentů či absolventů vysokých škol, kteří mají astronomii jako svůj velký koníček. Dalších sedm mladých středoškoláků navštěvuje astronomický kroužek, který vedeme ve spolupráci s Gymnáziem v Pelhřimově. Hlavním cílem našeho klubu je sdružovat všechny zájemce o astronomii v Pelhřimově a jeho okolí, společně podnikat pozorování noční oblohy nejlépe někde daleko za městem, kde již neruší městské osvětlení a okolní vesnice zhasínají pouliční lampy, a také společně sledovat aktuální astronomické události.

Velkou část našich aktivit věnujeme popularizaci astronomie mezi veřejností, pro školy a dětské tábory. Na gymnáziu a základních školách pravidelně uskutečňujeme přednášky o astronomii pro různé ročníky a třídy v rámci výuky fyziky nebo zeměpisu. Pozorování připravujeme především pro laickou veřejnost zejména během nevšedních astronomických úkazů či kulturních akcí. Během roku též pravidelně jezdíme na několik dětských táborů. Z konkrétních akcí bych rád jmenoval pozorování na hradě Kámen (spojené s noční prohlídkou hradu) a Orlík u Humpolce. Již tradičně připravujeme pozorování Slunce během mezinárodního Festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově a ve spolupráci s Gymnáziem Pelhřimov pořádáme celovečerní program plný zajímavých experimentů, pozorování a přednášek v rámci projektu Evropské noci vědců.




O autorovi



22. vesmírný týden 2024

22. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 5. do 2. 6. 2024. Měsíc po úplňku spěje k poslední čtvrti, ale noci zůstanou poměrně světlé. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO je Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je zvýšená, a navíc se k nám opět natočila aktivní oblast AR3663 a uvidíme, co přinese zatím schovaná AR3664. K večernímu pozorování vybízí kometa 13P/Olbers, případně C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). SpaceX bude provádět poslední přípravy k 4. testovacímu letu SuperHeavy Starship a mezitím Boeing má jednu z posledních možností na start Starlineru, jinak hrozí dlouhý odklad.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře - počátek

Počátek pozorování polární záře na severním plzeňsku Plasy

Další informace »