Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Čtvrtý Astronomický kemp ESO pro studenty středních škol
Jiří Srba Vytisknout článek

Čtvrtý Astronomický kemp ESO pro studenty středních škol

Astronomické observatoří Autonomního regionu Aosta Valley (Itálie)
Autor: ESO/V. Vicenzi

ESO a její síť spolupracovníků pro popularizaci ESON (ESO Science Outreach Network) spolu s organizátorem vědecko-vzdělávacích akcí firmou Sterrenlab a Astronomickou observatoří Autonomního regionu Aosta Valley (Astronomical Observatory of the Autonomous Region of the Aosta Valley, OAVdA) připravují čtvrtý ročník Astronomického kempu ESO (ESO Astronomy Camp) s podtitulem „Viditelný a skrytý vesmír“. Kemp se uskuteční od 26. prosince 2016 do 1. ledna 2017 v Aosta Valley v Itálii. 

Vyhrajte astronomickou cestu do Alp

V rámci kempu, který se zaměří na pozorování vesmíru ve všech vlnových délkách, účastníci prozkoumají toto téma prostřednictvím různých astronomických aktivit – přednášek, praktických cvičení i nočních pozorování s dalekohledy a přístroji observatoře. Další sociální aktivity – zimní sporty nebo exkurze – přispějí k tomu, aby se kemp stal pro všechny zúčastněné neopakovatelným zážitkem. Za vědecký program kempu zodpovídají ESO a OAVdA, kteří ve spolupráci s dalšími partnery zajistí rovněž zkušené lektory a potřebný materiál.    

Z programu čtvrtého kempu vybíráme jen několik zajímavostí: použití spektrografu, přednášky astronomů pracujících pro ESO nebo výlet na Matterhorn.

Registrační poplatek účastníka činí 500 € a pokrývá ubytování s plnou penzí v hostelu Saint-Barthélemy, dohled profesionálního personálu, všechny astronomické a volnočasové aktivity, materiály, výlety a exkurze, přepravu v rámci kempu a pojištění. K dispozici bude autobusová doprava mezi observatoří a letištěm Milan Malpensa. Poplatek nezahrnuje cestovní náklady z domova účastníka na letiště Milán Malpensa ani zpět.

Maximální počet účastníků kempu je 56. Kemp je koncipován pro studenty středních škol ve věku od 16 do 18 let (ročník 1998, 1999 a 2000) z členských států ESO (ESO Member States) a dalších zemí, které jsou součástí ESON (ESO Science Outreach Network). Omezený počet míst bude k dispozici i pro studenty z jiných zemí.

Studenti, kteří by se chtěli Astronomického kempu ESO zúčastnit, musí vyplnit formulář na stránkách kempu a nejpozději do 4. října 2016 zaslat maximálně tříminutové anglicky mluvené video na téma “I would most like to discover/invent ...... because........”

Jeden žadatel z členského státu ESO, jehož video bude organizátory vyhodnoceno jako nejlepší, získá stipendium ESO – uhrazení úplných nákladů na účast v kempu včetně dopravy. Někteří národní partneři rovněž poskytují podporu autorům nejlepších prací ve svých zemích. Další možnosti financování účasti studentů z jednotlivých zemí se mohou ještě objevit v následujících měsících. 

Vítěz stipendia ESO a další úspěšní žadatelé o účast budou oznámeni 16. října 2016. Do 30. října 2016 pak vybraní uchazeči musí potvrdit svou účast na kempu. Podmínky výběru a další instrukce naleznete na stránkách Astronomického kempu ESO 2016.

Národními partnery v současnosti jsou:

Institute of Astronomy of Leuven: Belgium
Stellar Astrophysics Centre at Aarhus University: Denmark
German Astronomical Society: Germany
Istituto Nazionale di Astrofisica: Italy
NOVA, the Netherlands Research School for Astronomy: Netherlands
Polish Astronomical Society: Poland
Ciência Viva: Portugal
Petnica Science Center: Serbia
Spanish Astronomical Society: Spain
Swedish Astronomical Society: Sweden
University of Geneva: Switzerland
Eyuboglu High School: Turkey
Royal Astronomical Society: United Kingdom

Tento seznam je pravidelně aktualizován na stránkách ESO Camp 2016.

Odkazy

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Oznámení ESO - ann16031



O autorovi

Jiří Srba

Jiří Srba

Narodil se v roce 1980 ve Vsetíně. Na střední škole začal navštěvovat astronomický kroužek při Hvězdárně Vsetín, kde se stal aktivním pozorovatelem meteorů a komet. Zde také publikoval své první populárně astronomické články. Je členem Společnosti pro meziplanetární hmotu (SMPH). Připravuje české překlady tiskových zpráv Evropské jižní observatoře.

Štítky: Astronomický kemp ESO, ESO


51. vesmírný týden 2024

51. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 12. do 22. 12. 2024. Měsíc po úplňku je vidět v druhé polovině noci a bude koncem týdne v poslední čtvrti. Na večerní obloze září nejvýrazněji Venuše nad jihozápadem a Jupiter nad východem. Nad jihem je ještě slabší Saturn a později večer vychází Mars. Vidět jsou i slabší planety Uran a Neptun. A protože ráno je nyní jitřenkou Merkur, máme možnost vidět všechny planety. Byly vydány podrobnosti, jak přesně došlo k havárii vrtulníčku Ingenuity na Marsu. SpaceX letos láme rekordy na všech stranách. Před 40 lety započala mise sondy Vega 2, dvojice sond, které zkoumaly Venuši a Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2024 obdržel snímek „Kométa Tschuchinshan-ATLAS nad Spišským hradom“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Róbert Barsa.   Listopadové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ vyhrál opět snímek komety Tschuchinshan-ATLAS. Ostatně,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NGC1909 Hlava čarodejnice

Veríte v čarodejnice? Lebo ja som Vám hlavu jednej takej vesmírnej čarodejnice aj vyfotil. NGC 1909, alebo aj inak označená IC 2118 (vďaka svojmu tvaru známa aj ako hmlovina Hlava čarodejnice) je mimoriadne slabá reflexná hmlovina, o ktorej sa predpokladá, že je to starobylý pozostatok supernovy alebo plynný oblak osvetľovaný neďalekým superobrom Rigel v Orióne. Nachádza sa v súhvezdí Eridanus, približne 900 svetelných rokov od Zeme. Na modrej farbe Hlavy čarodejnice sa podieľa povaha prachových častíc, ktoré odrážajú modré svetlo lepšie ako červené. Rádiové pozorovania ukazujú značnú emisiu oxidu uhoľnatého v celej časti IC 2118, čo je indikátorom prítomnosti molekulárnych mrakov a tvorby hviezd v hmlovine. V skutočnosti sa hlboko v hmlovine našli kandidáti na hviezdy predhlavnej postupnosti a niektoré klasické hviezdy T-Tauri. Molekulárne oblaky v IC 2118 pravdepodobne ležia vedľa vonkajších hraníc obrovskej bubliny Orion-Eridanus, obrovského superobalu molekulárneho vodíka, ktorý vyfukovali vysokohmotné hviezdy asociácie Orion OB1. Keď sa superobal rozširuje do medzihviezdneho prostredia, vznikajú priaznivé podmienky pre vznik hviezd. IC 2118 sa nachádza v jednej z takýchto oblastí. Vetrom unášaný vzhľad a kometárny tvar jasnej reflexnej hmloviny silne naznačujú silnú asociáciu s vysokohmotnými žiariacimi hviezdami Orion OB1. Prepracovaná verzia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 150/600 (150/450 F3), Starizona Nexus 0.75x komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Gemini EAF focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 209x240 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, master bias, 90 flats, master darks, master darkflats 4.11. až 7.11.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »