Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Catch a star! ... and discover all its secrets!

Catch a star! ... and discover all its secrets!

Hvězdu chytit nelze, jedná se o druhý ročník projektu European Southern Observatory (ESO) a European Association for Astronomy Education (EAAE) určeného pro tým maximálně tří studentů střední školy jejich učitele. Studenti musí k 1. listopadu 2003 studovat a žádný student nesmí být členem více skupin.

Tým si zvolí jeden objekt a připraví www prezentaci objektu v angličtině, přibližný obsah prezentace je popsán na stránkách projektu. Inspirovat se můžete i loňskými prezentacemi.

Prezentace vyhodnotí specialisté ESA a EAAE a určí dvacet mezinárodních vítězů. Členové všech vítězných týmů obdrží osobní certifikát. Ceny opravdu stojí za to:

  • první cena - návštěva ESO Paranal (VLT), Chile
  • druhá cena - návštěva centrály ESO v Garching, Německo
  • třetí cena - návštěva sluneční observatoře Wendelstein
  • I ostatní ceny jsou skvělé - teleskop MEADE, planetárium BAADER, hvězdné globy a mapy, CD a DVD vydanými ESO.

    Jak se zúčastnit? Na internetových stránkách projektu naleznete přihlašovací formulář. Po jeho vyplnění je třeba připravit Vaši zprávu a do 30. října 2003 ji zaslat na adresu eduinfo@eso.org

    Všem zúčastněným přejeme mnoho štěstí.




    O autorovi

    Karel Mokrý

    Karel Mokrý

    Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



    19. vesmírný týden 2024

    19. vesmírný týden 2024

    Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

    Další informace »

    Česká astrofotografie měsíce

    ic2087

    Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

    Další informace »

    Poslední čtenářská fotografie

    Polárna žiara 5.-6.5.2024

    Polárna žiara 5.-6.5.2024

    Další informace »