Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomické hodiny na hvězdárně v Třebíči

Astronomické hodiny na hvězdárně v Třebíči

Astronomické hodiny před třebíčskou hvězdárnou
Autor: Jana Švihálková

Od listopadu 2017 má třebíčská hvězdárna na svém pozemku pozoruhodný exponát. Jsou jím Astronomické hodiny. Realizace probíhala od 1. května 2017 do 25. listopadu 2017, kdy byly hodiny slavnostně uvedeny do provozu za přítomnosti zastupitelů města, novinářů a třebíčské veřejnosti.

Ciferníky ukazují čas v Třebíči a ve čtyřech světových metropolích (Tokio, Moskva, Londýn, New York), aktuální fázi Měsíce (15 různých poloh), časy východu a západu Slunce přepočítané pro Třebíč, datum, měsíc a den v týdnu.

Tellurium je pouze statické, planety se nepohybují, jsou vyznačeny dráhy všech planet v pořadí od Slunce a v příslušné dráze jejich astronomické značky.

Astronomické hodiny v Třebíči ještě před instalací ručiček Autor: Jana Švihálková
Astronomické hodiny v Třebíči ještě před instalací ručiček
Autor: Jana Švihálková
Největším ciferníkem je astronomický zvěrokruh, který ukazuje zdánlivou polohu Slunce v souhvězdích. Obsahuje 13 souhvězdí, kterými prochází ekliptika.

Podkladovou fotografii poskytl astronom a fotograf Petr Horálek. U hodin je zároveň vystaven i manuál pro snadnější orientaci.

Hodiny jsou umístěny za plotem hvězdárny tak, aby byly viditelné z chodníku, a tedy přístupné veřejnosti. Jsou v provozu nonstop, ale protože se jedná o prototyp, je možné, že v průběhu jejich provozu bude nutno ještě doladit některé funkce.

Členové astronomického kroužku získali na jejich vytvoření finanční podporu z

programu Mládež kraji – Vysočina, který realizuje Rada dětí a mládeže kraje Vysočina za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Města Třebíč.




O autorovi

Štítky: Třebíč, Hodiny


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »