Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomické hodiny na hvězdárně v Třebíči

Astronomické hodiny na hvězdárně v Třebíči

Astronomické hodiny před třebíčskou hvězdárnou
Autor: Jana Švihálková

Od listopadu 2017 má třebíčská hvězdárna na svém pozemku pozoruhodný exponát. Jsou jím Astronomické hodiny. Realizace probíhala od 1. května 2017 do 25. listopadu 2017, kdy byly hodiny slavnostně uvedeny do provozu za přítomnosti zastupitelů města, novinářů a třebíčské veřejnosti.

Ciferníky ukazují čas v Třebíči a ve čtyřech světových metropolích (Tokio, Moskva, Londýn, New York), aktuální fázi Měsíce (15 různých poloh), časy východu a západu Slunce přepočítané pro Třebíč, datum, měsíc a den v týdnu.

Tellurium je pouze statické, planety se nepohybují, jsou vyznačeny dráhy všech planet v pořadí od Slunce a v příslušné dráze jejich astronomické značky.

Astronomické hodiny v Třebíči ještě před instalací ručiček Autor: Jana Švihálková
Astronomické hodiny v Třebíči ještě před instalací ručiček
Autor: Jana Švihálková
Největším ciferníkem je astronomický zvěrokruh, který ukazuje zdánlivou polohu Slunce v souhvězdích. Obsahuje 13 souhvězdí, kterými prochází ekliptika.

Podkladovou fotografii poskytl astronom a fotograf Petr Horálek. U hodin je zároveň vystaven i manuál pro snadnější orientaci.

Hodiny jsou umístěny za plotem hvězdárny tak, aby byly viditelné z chodníku, a tedy přístupné veřejnosti. Jsou v provozu nonstop, ale protože se jedná o prototyp, je možné, že v průběhu jejich provozu bude nutno ještě doladit některé funkce.

Členové astronomického kroužku získali na jejich vytvoření finanční podporu z

programu Mládež kraji – Vysočina, který realizuje Rada dětí a mládeže kraje Vysočina za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Města Třebíč.




O autorovi

Štítky: Třebíč, Hodiny


16. vesmírný týden 2025

16. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 4. do 20. 4. 2025. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je vidět nízko na ranní obloze. Ještě před jejím východem můžeme zkusit kometu C/2025 F2 (SWAN). Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars. Aktivita Slunce je na středně vysoké úrovni. K ISS dorazila další tříčlenná dlouhodobá posádka v kosmické lodi Sojuz MS-27. očekáváme start rakety Vulcan s 27 družicemi sítě Kuiper. Před 130 lety se narodil významný český optik Vilém Gajdušek, nositel Nušlovy ceny České astronomické společnosti.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Před úplňkový východ Měsíce

Další informace »