Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Výzva k obnovení pobočky ČAS v Brně

Výzva k obnovení pobočky ČAS v Brně

Hvězdárna a planetárium Brno v noci.
Autor: HaP Brno.

Vážení členové České astronomické společnosti, vážení příznivci Hvězdárny a planetária Brno, vážení zájemci o astronomii, obracíme se na vás se společným zamyšlením, zda nenazrál čas znovu obnovit Brněnskou pobočku České astronomické společnosti.

Spolupráce mezi ČAS a HaP Brno je na skvělé úrovni už mnoho let a přináší to výsledky v podobě pěkných akcí, na webu astro.cz atd. Chceme tímto nabídnout pomoc - formální i neformální - těm, kteří by se chtěli setkávat na platformě České astronomické společnosti, možná právě v prostorách Hvězdárny a planetária Brno.

Logo České astronomické společnosti. Autor: ČAS.
Logo České astronomické společnosti.
Autor: ČAS.
Budeme jenom rádi, když se objeví iniciativa vedoucí k založení pobočky v Brně, protože chceme Českou astronomickou společnost co nejvíce česko - moravskou. Vznik pobočky znamená přípravný výbor, poté volby a vznik nejméně tříčlenného výboru pobočky, poté agendu vybírání příspěvků, zpráv o činnosti a pod., ale zároveň možnost obdržení dotace na činnost a také větší pocit sounáležitosti při významných astronomických okamžicích.

Kdo máte pocit, že byste do toho ve 101. roce existence České astronomické společnosti šli, prosíme o kontakt na lumir.honzik@seznam.cz (Lumír Honzík, člen Výkonného výboru zodpovědný za kontakt se složkami ČAS). Všechny informace o pobočkách najdete na https://www.astro.cz/spolecnost.html.

Pevně doufáme, že se nám podaří Brněnskou pobočku obnovit. Bez Vás to ale nepůjde.

S pěkným pozdravem

Jiří Dušek - ředitel Hvězdárny a planetária Brno
a
Jiří Grygar - čestný předseda České astronomické společnosti 

 




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Pobočka, ČAS


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »