Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Výstava a video: Vychutnejte si sférickou Prahu nebo zatmění Slunce

Výstava a video: Vychutnejte si sférickou Prahu nebo zatmění Slunce

Praha 5 okem sférické kamery Ricoh Theta S.
Autor: Ricoh

Praha 5 pořádá na nNáměstí 14. října open-air výstavu sférických neboli 360° fotografií pořízených kamerou Ricoh S z různých lokalit této městské části. Smyslem výstavy je představit známá místa jiným, neobvyklým pohledem, a také přiblížit široké veřejnosti nový, originální způsob zobrazování. Právě díky němu je sférická fotografie v současné době populární zejména na sociálních sítích. Výstavní panely budou před kostelem Sv. Václava na náměstí 14. října až do konce měsíce, tedy do 31. října.

Pokud mluvíme v dnešní době o trendech ve vývoji zobrazovací techniky, jedním z nejvýraznějších je určitě sférická neboli 360° fotografie,“ říká Hana Chytrá ze společnosti Ricoh, která se technologii sférické fotografie dlouhodobě věnuje. Způsobů, jak vytvořit fotografii, která zachycuje kompletní scénu ve všech směrech a dostupných úhlech, je několik. Lze vyfotit více fotografií po sobě za použití jednoho objektivu a následně je „poskládat“ do jednoho sférického obrazu, nebo lze použít zařízení s více objektivy, které 360° záběr vytvoří okamžitě.

Právě tento způsob využívá přístroj Ricoh Theta, který ve spojení s chytrými telefony umožňuje fotografování a natáčení videí ve 360stupňovém záběru. „360stupňové kamery jsou určeny pro okamžité zachycení celo-sférických zážitků, které normální pozorovatel z obyčejných fotografií či videí nepostřehne. Rozsah toho, co v jednu chvíli dokážeme zrakem sledovat a obsáhnout, je totiž omezený. Díky sférické fotografii však můžeme scénu později znovu přehrát a prohléhnout si i ty její části, které jsme na vlastní oči nestihli vnímat. Příkladem mohou být jevy jako polární záře či zatmění Slunce, ale i zážitky, jakými jsou let balónem, skok padákem nebo extrémní vysokohorská túra,“ doplňuje Petr Horálek, astronom a astrofotograf.

Celosférické video: Úplné zatmění Slunce v USA
(autor: Petr Horálek)

Návštěvníci volně přístupné výstavy se mohou s technologií a možnostmi sférické fotografie seznámit také díky QR kódům u každé fotografie, po jejichž naskenování se jim v mobilním telefonu otevře zobrazený snímek ve své původní podobě.

O společnosti Ricoh

RICOH je světová technologická společnost specializující se na kancelářská tisková zařízení, řešení produkčního tisku, systémy pro správu dokumentu a IT služeb. Je inovátorem na poli tiskových technologií, komunikační techniky a softwarových řešení. Výstavou chce podpořit propojení inovací a kreativity v online světě (internet) s klasickým odkazem, jako je výstava panelů ve veřejném prostoru.

Kontakt a další informace

Lukáš Novák
Email: lukas.novak@litigocommunications.cz
Telefon: 724 255 725

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Kamery Ricoh



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Ricoh theta s, Zatmění Slunce, Zatmění slunce 2017


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »