Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Video: Jeseníky – cesty noční oblohou

Video: Jeseníky – cesty noční oblohou

Pradědovy Perseidy 2016
Autor: Daniel Ščerba

Jak jistě víte, vítězným snímkem České astrofotografie měsíce za srpen 2016 se staly "Pradědovy Perseidy" od fotografa Daniela Ščerby. Fantastický snímek zachycující 154 meteorů z populárního letního roje je ovšem jen zlomkem toho, co fotograf se svým kolegou Jiřím Bajákem zamýšleli. Jejich hlavním cílem totiž bylo ukázat nespoutanou krásu jesenické (nejen noční) přírody, která by si zjista zasloužila oficiální ochranu tmavého nebe vznikem dalšího parku. Vychutnejte si proto nyní klenoty Jeseníků prostřednictvím dech beroucího videa, které bylo natočeno v obřím rozlišení 4K.

Jeseníky jsou pohoří, ve kterém se nachází mnoho přírodních skvostů a unikátů. Toto pohoří je známé i svou čistotou ovzduší, ale nabízí také noční oblohu, která až na pár lokalit není výrazně zasažená světelným znečištěním. Jiří Baják a Daniel Ščerba vytvořili časosběrné video ve 4K rozlišení zaměřené právě na noční oblohu tohoto pohoří: Jeseníky – cesty noční oblohou.

Spaní pod širákem, mnoho nachozených kilometrů s těžkou výbavou, spousta zážitků a pozorování nejrůznějších astronomických jevů, to všechno si dva přátelé zažili, aby pořídili toto video. Není tak pouhou sbírkou úchvatných pohledů, které jesenická příroda nabízí, ale rovněž příběhem. Pro informaci: Video samotné je vytvořeno z více jak 90 000 samostatných fotek o celkovém objemu asi 2TB dat, kter byla nastřádána v průběhu zhruba šesti měsíců…

Video: Jeseníky – cesty noční oblohou
(autor: Daniel Ščerba a Jiří Baják, timefocusfilms.com)
 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] ČAM za srpen 2016: Pradědovy Perseidy
[2] Projekt Time focus films



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Jeseníky, Timelapse, Světelné znečištění


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře z jihu Moravy

Další informace »