Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Exteriérová výstava Vesmír - dobrodružství objevů se stěhuje do Ostravy
IYA 2009 Vytisknout článek

Exteriérová výstava Vesmír - dobrodružství objevů se stěhuje do Ostravy

Pozůstatek supernovy Cas A před 340 lety
Pozůstatek supernovy Cas A před 340 lety
Od 16. do 17. června probíhá instalace panelů s velkoformátovými (2x2 m) fotografiemi vesmíru. Po Praze a Brně budou moci také návštěvníci centra Ostravy shlédnout 48 unikátních fotografií těles Sluneční soustavy i vzdálených galaxií, mlhovin, hvězd a dalších vesmírných objektů.

U každého najdou český a anglický popisek, doplněna je i řada úryvků z české literatury. Výstavu spolupořádá Akademie věd České republiky, Astronomický ústav AV ČR., v.v.i., Ostravské muzeum, Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, Hvězdárna a planetárium J. Palisy VŠB - TUO, Národní divadlo a Hlavní město Praha. Autoři výstavy jsou astronomové ze Španělska a Mexika. Podobná výstava je v rámci Mezinárodního roku astronomie realizována v mnoha zemích světa.

23. června odpoledne proběhne slavnostní happening při příležitosti otevření stálé expozice Ostravského muzea a také exteriérové výstavy na Masarykově náměstí v Ostravě. Od těchto dnů až do konce prázdnin bude výstava volně přístupná všem zájemcům nejen o vesmír, ale i o krásu a dobrodružství objevů.

V den zahájení v 18:00 pak v přednáškovém sále Ostravského muzea budou zájemci moci vyslechnout a shlédnout přednášku jednoho z českých spolutvůrců výstavy "Vesmír - dobrodružství objevů" - Prof. RNDr. Jana Palouše, DrSc. Profesor Palouš se v Astronomickém ústavu AV ČR zabývá vývojem galaxií, tvorbou hvězd a mezihvězdnou hmotou. S touto problematikou seznámí populární formou také posluchače přednášky s názvem Vznik hvězd a vývoj galaxií.

Další podrobnosti v únorovém článku: Výstava Vesmír - dobrodružství objevů




O autorovi



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Další informace »