Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Výstava Vesmír - dobrodružství objevů
IYA 2009 Vytisknout článek

Výstava Vesmír - dobrodružství objevů

Výstava - leták
Výstava - leták
Exteriérovou výstavu Vesmír - dobrodružství objevů, na které se v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009 podílely Akademie věd ČR, Hlavní město Praha, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR, můžete shlédnout na piazzetě Národního divadla v Praze mezi historickou budovou a Novou scénou, a to do konce března. Výstava je zdarma přístupná 24 hodin denně, v noci je osvětlena.

Výstava velkoformátových fotografíí "Vesmír - dobrodružství objevů" obsahuje 48 velkorozměrových fotografií vesmírných objektů od těles Sluneční soustavy až po vzdálené galaxie o rozměrech 2 x 2 m s českým a anglickým popisem. Doporučujeme široké veřejnosti i školám! Výstavu spolupořádá Hlavní město Praha, Akademie věd České republiky, Národní divadlo a Astronomický ústav AV ČR., v.v.i. Autoři výstavy jsou astronomové ze Španělska a Mexika. Výstava bude v rámci Mezinárodního roku astronomie realizována v mnoha zemích světa.

Výstava začíná v naší Sluneční soustavě, kde jsou planety a menší tělesa upoutány na svých oběžných drahách okolo Slunce gravitací. V další kapitole se seznámíte s životem hvězd od jejich zrození až po jejich smrt. Také se dozvíte, jak hvězdy ovlivňují své okolí, jak hvězdné větry a záření formují mlhoviny do roztodivných tvarů, a budete svědky výbuchů supernov. Spatříte galaxie, základní stavební kameny vesmíru. Výstava vás provede naším hvězdným domovem - Mléčnou dráhou - čítajícím stovky miliard hvězd. Uvidíte i další hvězdné ostrovy - galaxie různých tvarů a velikostí. Některé žijí v izolaci, jiné se vzájemně ovlivňují, podporují a rostou. Výstava je doprovázena úryvky z české literatury.

Autoři:

Guillermo Tenorio Tagle. Pracuje v Národním ústavu pro astrofyziku, optiku a elektroniku (INAOE, Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica) v Pueble, Mexiko.

Enrique Pérez. Pracuje v Andaluském astrofyzikálním ústavu (Instituto de Astrofísica de Andalucía) se sídlem v Granadě, Španělsko.

Spolupráce:

  • Astronomický ústav AV ČR, v. v .i.
  • Akademie věd České republiky
  • Hlavní město Praha
  • Národní divadlo
  • Instituto Nacional de Astrofísica, Óptica y Electrónica, México
  • Instituto de Astrofísica de Andalucía, España
  • Consejo Superior de Investigaciones Científicas, España
  • Consejo Nacional de Ciencia y Tecnología, México
  • Instituto de Astrofísica de Canarias, España
  • Instituto de Astronomía, UNAM, México
  • Direccion General de Divulgación de la Ciencia, México

Podle španělské verze upravil Jan Palouš. Překlad Petr Kubala. Návrh výstavy Jan Němeček (Studio Olgoj Chorchoj), grafická úprava Anna Issa Šotolová. Dále spolupracovali: Jiří Bičák, Jiří Grygar, Montserrat Válar Martin, Silvia Torres Peimbert, Casiana Muňoz Tuňón, Esperanza Carrasco, José Miguel Rodriguez Espinosa a José Franco.

Odkazy:





O autorovi



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »