Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Venus Express odsouhlasen

Venus Express odsouhlasen

5. Listopadu dostala sonda Venus Express zelenou. Vědecká komise jednomyslně odsouhlasila realizaci této mise. Komise se shodla i na řešení financování této sondy. Financování do té doby vrhalo pochybnosti na realizaci celého projektu.

Základní systémy Venuss Express budou založeny na sondě Mars Express. Tato idea vznikla v roce 2001. Jedním z omezení bylo využití techniského zázemí po sondě Mars Express. I přes mnohá omezení vzniklo mnoho skvělých návrhů z celé Evropy.

Venus Express byla vzhledem k vědeckým kvalitám předběžně doporučena k realizaci. Venuše není příliš dobře prozkoumána a v Evropě je několik vynikajících přístrojů. Tyto přístroje byly vyvinuty jako zálohy pro Mars Express a pro sondu Rosetta. Tyto přístroje jsou použitelné ke zkoumání planetárního prostředí od povrchu po vysoké vrstvy atmosféry.

Venuše je "dvojče" Země - má velmi podobnou velikost a hmotnost, ale prostředí se vyvíjelo zcela jiným způsobem, než na Zemi. Teploty na povrchu dosahují velmi vysokých hodnot, atmosféra obsahuje mnoho škodlivých plynů. Venus Express bude zkoumat atmosféru a provede první radarové zkoumání podpovrchových vrstev na Venuši.

Zdroj: ESA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »