Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Spirit - místo dopadu a přistání

Spirit - místo dopadu a přistání

Spirit - misto dopadu
Spirit - misto dopadu
Na snímku vpravo (po kliknutí se zvětší) můžeme sledovat "historii" dopadu a přistání sondy Spirit z 3.1.2004. Snímek pořídila 19.1.2004 sonda Mars Global Surveyor.

Dvě světlé tečky vlevo nahoře byly identifikovány jakou kryt a padák, které byly v průběhu přistání odhozeny.

Tmavý objekt vpravo nad kruhovým kráterem je movažován za stopu po dopadu tepelného štítu, který chránil sondu při vstupu do atmosféry a byl odhozen několik kilometrů nad povrchem.

Měkké přistání zajišťovaly airbagy, které se před dopadem nafoukly a sonda pak několikrát poskočila. Místa dopadů jsou označena malými kroužky uprostřed snímku. Čtvereček vlevo od druhého dopadu označuje původně předpokládané místo prvního dopadu (určené na základě snímků pořízených v průběho přistání).

Světlá tečka na spodní části snímku představuje přistávací modul (Columbia Memorial Station) v kráteru Gusev. Značka vpravo ukazuje dříve předpokládané místo přistání určené na základě panoramatických snímků

Zdroj: NASA




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »