Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  SIRFT přejmenován na Spitzerův teleskop

SIRFT přejmenován na Spitzerův teleskop

SIRFT
SIRFT
Space Infrared Telescope Facilit (SIRFT) byl přejmenován naSpitzer Space Telescope (SST). Nyní nese jméno jednoho z nejvýznačnějšíchvědců dvacátého století - Dr. Lyman Spitzer Jr. Spitzetrova snahaumístit teleskopy na oběžnou dráhu Země byla korunována dvěmi úspěšnými misemi (včetně HST).

SST byl vypuštěn 25. srpna 2003 ze základny Cape Canaveral. Hlavním cílem je sledování zdrojů infračerveného záření z hustých plynových a prachových mračen. Taková mračna nalezneme v okolí mnoha nebeských těles - vzdálených galaxií, okolo rodících se hvězd a planet. Jedná se o čtvrtý "velký" teleskop NASA, zbylé tři jsou HST, Chandra a Compton.

Spitzer (1914-1997) jako první v roce 1946 navrhl umístitteleskop na oběžnou dráhu. Pozorování by nebylo rušenoatmosférou. Následujících 50 let zasvětil uskutečňení svého nápadu. Jeho snaha byla korunována dvěma úspěchy - satelit Copernicus a HST. Věnoval se také hvězdné dynamice, mezihvězdnému materiálu a fyzice plazmatu.

For information about the Spitzer Space Telescope on the Internet, visit

Podrobnosti naleznete na domovské stránce Spitzer Space Telesope




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »