Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Čína chce letos vyslat člověka do vesmíru

Čína chce letos vyslat člověka do vesmíru

V druhé polovině roku by měla odstartovat první čínská vesmírná loď. s kosmonautem na palubě. Přislíbila to ve čtvrtek oficiální čínská média s odvoláním na tamní odborníky. Čína by se tak stala třetí zemí světa schopnou vyslat člověka do kosmu.

Oznámení přišlo krátce poté, co 30. prosince úspěšně odstartovala loď Šen- čou IV. jakási čínská obdoba někdejších sovětských sojuzů, která je zřejmě schopná nést posádku. Loď však odstartovala bez ní.

Podle oficiálních informací se nyní dokončuje a zkouší stroj, který obsadí někteří ze 14 mužů. Ti nyní prodělávají výcvik s pomocí ruských odborníků. Jak početná by měla být posádka Šen-čou V., která má odstartovat v polovině roku zatím není známo.

Čínský vesmírný program podléhá přísnému utajení a ani starty kosmických lodí, včetně posledního, nebývají hlášeny předem.

Loni v lednu Čína na palubě druhé kosmické lodě Šen-čou vyslala do vesmíru opici, psa, králíka a hady. První kosmická loď Šen-čou byla vypuštěna v listopadu 1999 a po jednodenním letu přistála v oblasti Vnitřní Mongolsko.

Zdroj: www.novinky.cz




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »