Střípky z proměnářské konference 2015 v Ostravě

Autor: Martin Mašek
O víkendu 27. - 29. listopadu 2015 se v Planetáriu Ostrava konala již 47. konference o výzkumu proměnných hvězd, kterou jako obvykle pořádala Sekce proměnných hvězd a exoplanet (SPHE) České astronomické společnosti. Pořadatelům se podařilo nalákat a zajistit přednášející nejen z České republiky, ale i ze Slovenska a vzdálenějšího zahraničí. Proto byl letošní ročník opravdu pozoruhodný. Pravděpodobně z největší dálky nám o svém výzkumu vyprávěl Čech dr. Ondřej Pejcha, který v současnosti úspěšně působí na Princetonské univerzitě v USA. Z USA nám přednášela i dr. Stella Kafka, předsedkyně společnosti AAVSO.
Abych ale nepřeskakoval, vezmu to popořadě. Jako místo konání konference byla vybrána hvězdárna a planetárium v Ostravě, která byla po mnoho let známou líhní nadaných pozorovatelů proměnných hvězd. Nedávno zde navíc proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která znamenala rozkvět tohoto místa a dotkla se jak vnějších, tak vnitřních prostor a vybavení hvězdárny, o čemž jsme se sami během konference mnohokrát přesvědčili.
Pátek 27. 11. 2015
Konferenci v pátek 27. 11. zahájil předseda SPHE Ladislav Šmelcer, který předal slovo dr. Petrovi Kabáthovi, jednomu z nejvýznamnějších českých odborníků na exoplanety. Ten nám popsal nejrůznější teorie vysvětlující chování záhadné hvězdy KIC 8462852, která vykazuje podivné světelné změny podobné zákrytům. Dále posluchače seznámil s cíli nově se formující exoplanetární skupiny v Ondřejově. Po dr. Kabáthovi dostala prostor dr. Stella Kafka, která je předsedkyní Americké asociace pozorovatelů proměnných hvězd (AAVSO). Seznámila nás s historií této organizace, aktuálním stavem, budoucími plány a užitečnými webovými aplikacemi. Jedním z nejvyužívanějších nástrojů AAVSO je největší katalog proměnných hvězd známý pod zkratkou VSX (International Variable Star Index). Na otázky budoucnosti společností AAVSO i SPHE a výzkumu proměnných hvězd obecně navázal Reinhold F. Auer, který se v příspěvku zamýšlel nad možnostmi a užitečností amatérského výzkumu proměnných hvězd.
Autor: Martin Mašek
Sobota 28. 11. 2015
Sobotní nabitý program začal zostra hned od brzkého rána. Předseda sekce Ladislav Šmelcer mluvil o nejnovějších výsledcích svého projektu věnovaného výzkumu eruptivních trpasličích hvězd v zákrytových dvojhvězdách. Jeho měřené cíle nás udivily hlavně vysokou aktivitou. Výrazné vysokoenergetické erupce se u těchto hvězd totiž objevují mnohem častěji než jsme zvyklí u Slunce. Dr. Marek Skarka zaujal posluchače dvojhvězdnými systémy s RR Lyrae složkami a překvapivým nedostatkem těchto objektů. Zvláště v posledních letech se rozběhl mezinárodní závod o detekci a potvrzení prvního takovéhoto systému, ve kterém jsme společně také s dalšími kolegy z Masarykovy univerzity zapojeni. Téma pokračovalo mou přednáškou o kandidátech na RR Lyrae hvězdy v zákrytových dvojhvězdách. Před dopolední přestávkou dr. Skarka zmínil výsledky z pozorovatelského projektu zaměřeného na studium RR Lyrae hvězd, který koordinuje.
Autor: Martin Mašek
Po obědě se z Princetonu ozval dr. Ondřej Pejcha a podělil se s námi o žhavé poznatky z jeho nejnovějšího výzkumu přenosu hmoty mezi složkami dvojhvězdy, které zřejmě pomohou zaplnit mezery v pochopení mechanizmů různých typů nov a jiných kataklyzmických dvojhvězd. Jakub Juryšek mluvil o své diplomové práci, na které usilovně pracuje. Ukázal nám, jak lze u dvojhvězd odhalit změnu sklonu jejich dráhy použitím dat z přehlídkových projektů ASAS a OGLE. Jeho vedoucí dr. Petr Zasche nás narozdíl od ostatních přednášejících seznámil se seznamem svých nedávných neúspěchů, čímž upoutal pozornost všech posluchačů v sále. Poté na nás, jakoby mimochodem, vychrlil všechna esa - své úspěšné vědecké výsledky, kterých dosáhl za uplynulé dva roky.
Autor: Kateřina Hoňková
Autor: Martin Mašek
Poté se účastníci konference rozdělili na dvě skupiny. Jedna část zůstala v přednáškovém sále, aby vyslechla zajímavou přednášku pro širší veřejnost o proměnných hvězdách od dr. Cagaše. Druhá skupina se kochala krásou hvězdného nebe v novém planetáriu a zhlédla pořad o družicích Hipparcos a Gaia.
Autor: Martin Mašek
Neděle 29. 11. 2015
Autor: Kateřina Hoňková
Poslední přednáškový blok zahájil telemostem ze Španělska dr. José Caballero, který hovořil o svém výzkumu hnědých trpaslíků a dalších zajímavých převážně málo hmotných hvězd, které se nacházejí poblíž hvězdy sigma Orionis. Dr. Caballero rozdal našim pozorovatelům několik domácích úkolů a zahájil tím slibnou španělsko-českou spolupráci. Na Španělsko byla orientovaná i poslední přednáška, kterou vedl nový Proměnář roku Reinhold Auer. Zabývala se Španělskou amatérskou astronomickou společností, jejími aktivitami, pozorovatelskými možnostmi a dalším srovnáním s Českou astronomickou společností. Veřejná konference byla poté slavnostně zakončena a nastal čas loučení. Výbor sekce se však ještě chvíli domlouval na dalších aktivitách, než jsme se nakonec i my všichni rozjeli do svých domovů.
Troufám si tvrdit, že se konference opravdu vydařila. Věřím, že stejně jako já, i ostatní účastníci odcházeli z konference plni načerpané energie, s pocitem uspokojení a těšíce se do další astronomické práce.
Na tomto místě mi zbývá jen poděkovat a to nejen přednášejícím a účastníkům za poutavé přednášky a skvělou atmosféru, ale zvláště pak organizátorům celé konference a pracovníkům Planetária Ostrava za jejich výbornou práci. Ze všech osob bych vyzdvihnul hlavní organizátorku celé akce, čerstvě zvolenou místopředsedkyni naší sekce Kateřinu Hoňkovou a dále ředitelku Planetária dr. Ivanu Markovou, která nám umožnila konferenci uskutečnit právě v Planetáriu Ostrava.
Autor: Martin Mašek
Na závěr několik pozvánek. Videa i prezentace u všech přednášejících je možné najít na uvedených odkazech. Z konference vyjde v nejbližších měsících i konferenční sborník, dohledatelný na stránkách českého odborného časopisu OEJV, věnovaného proměnným hvězdám. Fotografie z konference jsou dostupné v sekční fotogalerii.
Sekce proměnných hvězd a exoplanet v letošním roce pořádá několik zajímavých akcí: Jarní workshop, letní 56. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd (letos poprvé ve Valašském Meziříčí) a 48. konferenci o výzkumu proměnných hvězd, pravděpodobně opět v listopadu. Detaily budou průběžně doplňovány na sekčních stránkách a na facebooku. Nenechejte si akce ujít!
Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Sekce proměnných hvězd a exoplanet ČAS
[2] Hvězdárna a planetárium Ostrava