Úvodní strana  >  Články  >  Hvězdy  >  Česká studentka Kateřina Remišová uspívá na mezinárodní konferenci
René Hudec Vytisknout článek

Česká studentka Kateřina Remišová uspívá na mezinárodní konferenci

Kateřina Remišová (uprostřed) a její kolega Matúš Kocka (vlevo).
Autor: Akademie věd ČR.

Třináctý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům, pozorováním zejména robotickými dalekohledy a také rentgenovým družicím se uskutečnil v Karlových Varech od 19. do 21. dubna 2016. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop)  je  pracovní  setkání  odborníků  především  z  oblasti  rentgenového  výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru a návazných pozemních robotických dalekohledů. Konference se aktivně a s velmi zajímavým příspěvkem Vision in the Deep Sea: Mirror Eyes zúčastnila stážistka programu Otevřená věda Akademie věd na Astronomickém ústavu AV ČR Kateřina Remišová.

Tisková zpráva Akademie věd ČR ze dne 15. června 2016.

Konference se aktivně a s velmi zajímavým příspěvkem Vision in the Deep Sea: Mirror Eyes zúčastnila stážistka programu Otevřená věda Akademie věd na Astronomickém ústavu AV ČR Kateřina Remišová. Ve svém příspěvku prezentovala studii unikátních zrcadlových očí některých živočichů, především korýšů a hlubinných ryb, a jejich možnou aplikací ve vědě a technice, zejména v astronomii.

Tento příspěvek byl mimořádně pozitivně přijat a vyvolal velký zájem a diskuze. Celá řada významných kosmických projektů prezentovaných na konferenci totiž vychází z astronomické aplikace račího oka - například se jedná o družici ESA ve spolupráci s Čínou SMILE, malou českou družici VZLUSAT a uvažovanou českou družici BRITE CZ. Na akci byl i demonstrován modul rtg optiky račí oko a to jak na malé optické lavici, tak i na snímání Slunce na balkonu konferenčního sálu, i celá družice VZLUSAT dokončované k odeslání na start a rovněž s optikou typu račí oko.

13. ročník Integral / Bart Workshop (IBWS) v Karlových Varech. Autor: Akademie věd ČR
13. ročník Integral / Bart Workshop (IBWS) v Karlových Varech.
Autor: Akademie věd ČR
Letošního ročníku s charakterem evropské regionální konference se zúčastnilo 46 účastníků z 5 zemí. Na organizování INTEGRAL / BART  Workshop  se  podílí  Skupina astrofyziky  vysokých energií Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR. Kromě

Astronomického ústavu AV ČR dalšími spoluorganizátory jsou České vysoké učení technické v Praze, Hvězdárna Astronomického ústavu  Friedrich - Alexander Universität  Erlangen - Nürnberg v Bambergu (Německo), Univerzita Würzburg (Německo) a Hvězdárna Karlovy Vary.

Na programu konference bylo 40 referátů a 10 posterů z oblasti družicové vysokoenergetické astrofyziky, výzkumu vysokoenergetických kosmických zdrojů, jednalo se i o využití robotických dalekohledů a přípravě dalších kosmických misí a experimentů. Diskutovalo se např. o první české astronomické minidružici VZLUSAT1 a také o projektu malé, ale ryze české astronomické družice BRITE CZ pro výzkum kosmických zdrojů rentgenového a ultrafialového záření pomocí miniaturizovaných rentgenových a ultrafialových teleskopů, na jejíž studii se podílí Astronomický ústav AV ČR. A právě tyto teleskopy využívají optiku typu račí oko.

Po účasti na mezinárodní konferenci v České republice se Kateřina Remišová chystá reprezentovat českou vědu i v zahraničí, a to na mezinárodní konferenci ve Francii ICSO - International Conference on Space Optics. Ta se bude konat 18. - 21. října v Biarritz. (www.icso2016.com).

Kontakt a další informace

Doc. RNDr. René Hudec, CSc.
Vedoucí  skupiny Astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení ASÚ AV ČR
Tel.: 323 620 128, 731 502 542
E-mail: rhudec@asu.cas.cz, rene.hudec@gmail.com

Oficiální stránky konference www.ibws.cz.

Ke stažení

[1] Tisková zpráva ke stažení v PDF

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Stránky mezinárodní konference IBWS
[2] Tisková zpráva na webu Akademie věd

Převzato: Astronomický ústav AV ČR



O autorovi

Štítky: Kateřina Remišová, Úspěch, BART, IBWS


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »