Záznam online přenosu přistání robota Curiosity na Marsu
07:49 Děkujeme za vaši přízeň a končíme náš přenos veleúspěšného přistání Curiosity na Marsu. V řídícím středisku se rozjásaní, radostí skákající kluci a holky, opět proměnily v profesionály a monitorují nové informace.
07:47 Curiosity začíná tzv. nultý den na povrchu Marsu. Její počítač by se nyní měl přepnout do módu pro práci na povrchu Marsu a začít provádět aktivace a kontroly systémů roveru. Ty zaberou relativně dost času, na první vědu na Marsu si od Curiosity ještě počkáme.
07:33 Úspěšné přistání potvrzeno sondou Odyssey v 07:32!
07:29 Rozevření padáku potvrzeno! Díky, Odyssey!
07:27 Sonda Mars Odyssey, ještě nedávno trochu zlobící a neposlouchající příkazy ze Země, vysílá k Zemi telemetrii Curiosity, vše vypadá perfektně.
07:26 Řídícím střediskem se při potvrzení, že důležitá událost před 14 minutami proběhla dobře, rozezní rozpačitý potlesk. To hlavní nás čeká.
07:24 Máme potvrzeno, že při vstupu do atmosféry bylo vše OK.
07:21 Reálně by měl rover již stát na povrchu Marsu. Možná tomu tak je, možná ne.
Opět připomínáme 14minutové zpoždění všech dnešních informací z Marsu, které nám jistě připraví nejednu napínavou chvíli. U dnešních událostí kvůli
vzdálenosti Mars-Země nelze být real-time. Potvrzení všech událostí k nám budou dorážet s čtvrthodinovým zpožděním. Přesouváme se tedy k informacím z řídícího
střediska, potvrzující čtvrt hodiny staré informace.
07:18 Tak. Rover Curiosity by měl již bezpečně stát na povrchu Marsu. Zda je tomu tak se dozvíme minutu po půl osmé.
07:16 6 minut a 3 sekundy od vstupu do marťanské atmosféry, výška 1,6 km, rychlost 80 m/s. Padák spolu s vrchním krytem přistávacího modulu by již měl být odhozen a brzdící úlohu přebírá osm raketových trysek na spodní části modulu, odkryté oddělením tepelného štítu, jež budou chrlit plameny proti směru klesání a postarají se o zpomalení na 0,75 m/s, v této rychlosti by měl rover přistávat.
07:15 Separace přistávacího modulu od meziplanetárního plavidla potvrzena!
07:14 Modul již příliš nežhaví, o více než devět desetin jeho zbrždění se postaralo tření o atmosféru. V rychlosti 405 m/s a výšce 11 kilometrů by nyní měla
začínat sekvence otevírání padáku. Ještě předtím modul odhodí šest wolframových závaží o hmotnostech 25 kg, což navrátí jeho těžiště do osy souměrnosti.
Padák sondy Curiosity má v průměru asi 21 metrů, jde o největší a nejsilnější kdy vyrobený padák pro nadzvukový let. Musí vydržet tah až 29,5 tuny, ačkoliv sám váží
jen asi 45 kg.
V těchto chvílích se místo přistání kvůli rotaci Marsu ztrácí z dohledu Země, přímá komunikace s roverem končí a dále musíme v naší "real-time" 14minutové
komunikaci spoléhat na družici Mars Odyssey na oběžné dráze Marsu.
07:13 Šest různých konfigurací přistávajícího plavidla, 76 odpálení pyrotechniky pro změny konfigurace, to vše je na počítači Curiosity, nulová tolerance pro chybu.
Autor: NASA
Modul s Curiosity, ač nyní pekelně nažhavený, koriguje let pomocí trysek na své zádi (vrchní plášť). Reaguje na rozdíly v hustotě atmosféry, případný vítr či nedokonalý
tvar plavidla. Činnost trysek řídí počítač s pomocí gyroskopu, jde o scénář dosud nevyzkoušený, umožňující precizní přistání.
07:10 Curiosity právě vstupuje do atmosféry Marsu rychlostí asi 5,9 km/s, sedm minut hrůzy, o kterých mluvila NASA, právě začíná. Vstup do atmosféry nastal asi 131 km nad úrovní
výškové polohy místa přistání, ačkoli samozřejmě ne nad ním, jde pouze o orientační pomůcku. Kdybychom místo vstupu do atmosféry zanesli kolmo dolů na povrch Marsu,
leželo by asi 630 kilometrů od místa přistání na dně kráteru Gale.
Otázkou je, jakou vlastně hodnotu pro nás mají tyto informace, co se právě děje, když jejich potvrzení k nám dorazí až za čtvrt hodiny. Prožívat to budeme až tehdy.
Autor: NASA
V čase přistání má být odpoledne v kráteru Gale ve své asi polovině, rover sem má dorazit asi v 15:00 místního slunečního času (den na Marsu trvá 24 hodin a 40 minut).
07:04 Vše stále vypadá dobře, řídícím střediskem koluje balení oříšků, jde o tradici pro štěstí.
07:01 Trysky na zádi přistávacího modulu zastavují jeho stabilizační rotaci rychlostí dvou otáček za minutu, kterou si plavidlo drželo po celou dobu cesty ze Země. Na řadu dále přijde napozicování modulu pro vstup do atmosféry Marsu (tepelným štítem vpřed) a odhození dvou wolframových závaží o hmotnostech 75 kilogramů. Tato tělesa udržovala těžiště celého plavidla v ose stabilizační rotace, to by však neposkytovalo přistávacímu modulu dostatečný prostor pro manévrování během průletu atmosférou.
07:00 Přistávací modul s roverem uvnitř by se právě měl oddělit od plavidla, ke kterému byl připojen po celou dobu přeletu ze Země k Marsu. Tento meziplanetární stupeň zanikne v atmosféře Marsu. Potvrzení o separaci dostaneme (snad) za 14 minut, tedy chvilku před samotným přistáním.
06:59 Řídící středisko potvrzuje, že "Curiosity funguje fantasticky."
06:57 Řídící počítač Curiosity se přepnul do režimu pro přistání, zvaného EDL Main. Je to na něm.
06:55 Členové směny v řídícím středisku podávají postupně hlášení letovému řediteli o průběhu mise z jejich pohledu.
06:52 Vše stále probíhá hladce, řídící středisko v Kalifornii provádí celkovou kontrolu běhu událostí. Orbitery na oběžné dráze Marsu jsou připraveny sledovat přistání a přenášet data.
Autor: NASA
06:41 Řídící středisko potvrzuje plánované přerušení toku informací ze Země ke Curiosity, nyní již sonda komunikuje pouze jednou cestou - vysílá k Zemi. Vše - vstup do atmosféry, vystřelení padáku, veškeré manévrování, přistání pomocí Nebeského jeřábu atd. - je nyní na počítači, napěchovaném asi půl milionem řádků kódu.
06:36 Dnes během online přenosu zažijeme něco velmi netradičního, jakési zkreslení času. Jak předevčírem upozornil server spaceflightnow.com, přistání Curiosity na Marsu se v reálu neuskuteční v 07:31 našeho času, jak tvrdí NASA, ale již v 07:17. Nehledejme však konspirační teorie o utajovaném poslání sondy, příčina je vcelku jednoduchá: Mars je v těchto chvílích vzdálen od Země asi 248 milionů kilometrů, překonat tuto nemalou vzdálenost vezme radiovému signálu 13,8 minuty. V 07:31 SELČ tedy rover nedorazí na povrch Rudé planety, nýbrž signál z roveru, potvrzující přistání, překoná mnohamilionový počet kilometrů k pozemským anténám.
06:32 Současná situace je prakticky dokonalá. Počasí na Marsu je relativně klidné, všechny systémy na palubě plavidla fungují, jak mají, stejně jako pozemní systémy (all systems go!). Okolo 6:10 Země ukončila vysílání příkazů Curiosity, nyní je to již na počítačích plavidla, jejichž údaje byly aktualizovány až do posledních dnů před přistáním. Jedinou věcí, která by nás mohla znepokojovat, je skoro 14 minut trvající cesta informací k Zemi.
06:30 Vítejte u našeho přenosu historického přistání robota Curiosity na Marsu, jež má nasměrovat naše pátrání po životě na Rudé planetě!
Doporučené odkazy:
- Přenos přistání na TV NASA (začátek v 06:00)
- Tiskové prohlášení ČAS k přistání Curiosity na Marsu z 3. srpna 2012
- Seriál o Curiosity na astro.cz