Mohou meteority zabíjet? (1. díl)
Na otázku, položenou v názvu článku, existuje poměrně jednoduchá odpověď. Ano, některé meteority při dopadu na povrch Země mají takovou hmotnost a rychlost, že jsou schopny usmrtit člověka nebo zvíře. A nejen to. Tělesa velkých rozměrů mohou po střetu se Zemí způsobit dokonce globální katastrofu. Například dinosauři podle jedné z hypotéz vymřeli po srážce Země s asteroidem. My však takto zničující události přenecháme teoretikům nebo tvůrcům katastrofických filmů a zaměříme se na mnohem menší objekty. Vždyť na to, aby způsobil těžké poranění nebo smrt stačí meteoritu hmotnost menší než jeden kilogram.
Zkuste si představit, jakou škodu asi tak dokáže napáchat obyčejné kladivo, které spadne nepozornému dělníkovi z lešení. A nyní to porovnejte s předmětem, který padá volným pádem z výšky kolem 20 až 30 kilometrů. Samozřejmě následky takového nárazu záleží na mnoha faktorech, jako je konečná rychlost, úhel dopadu a část těla, která bude zasažena, ale při přímém zásahu například do hlavy by to určitě pro daného nešťastníka nedopadlo dobře.
Tím jsme odpověděli na jednu otázku, ale vzápětí vás asi napadnou další: "Už se to někdy stalo? Jsou známy případy zabití člověka nebo zvířete meteoritem?" Tady už bude odpověď o něco složitější. Většinou se uvádí, že žádné zabití člověka meteoritem nebylo v historii spolehlivě zaznamenáno. Podrobnější prameny doplňují, že jediným doloženým případem, při kterém došlo ke zranění člověka tělesem z vesmíru, je událost z 30. listopadu 1954. Tehdy v americkém státě Alabama, ve městě Sylacauga prorazil meteorit o hmotnosti 3,86 kg střechu domu, zničil dřevěnou skříň velkého rádiového přijímače, odrazil se od ní a dopadl na gauč. Na něm podřimovala paní Hodgesová, které náraz způsobil rozsáhlé pohmožděniny na boku. Tragicky pak měl skončit dopad meteoritu Nakhla 28. června 1911 v Egyptě pro jednoho psa, kterého zasáhl a zabil. Na vlastní oči to spatřil jeho majitel, Mohammed Ali Effendi Hakim, který uvedl, že pes se po zásahu "vypařil" případně "proměnil v popel". To zní značně nedůvěryhodně a navíc přímým svědkem události byl jen jeden člověk. Na druhou stranu je nutno říct, že tento popis se objevil až v anglicky psaných novinách, kde mohlo dojít k chybě při překladu z místního jazyka. Výraz, použitý v originále, měl více významů, takže možná byl jen zvolen nesprávný anglický překlad. Každopádně takzvaný "Nakhla pes" se stal legendou, která má řadu příznivců i odpůrců.
O dalších případech, kdy by meteorit způsobil újmu na zdraví nebo dokonce smrt, se moc nepíše. Přesto, pokud budeme vytrvalí, najdeme i články, které se věnují přímo tomuto tématu a jejichž autoři nasbírali a prostudovali velké množství převážně archivních materiálů. Na základě několika takových studií a jejich vzájemným porovnáním vznikla následující tabulka. Popisy mnoha uváděných případů, zejména pak ze starší doby, jsou značně mlhavé a dají se vykládat mnoha způsoby. Také se jen stěží dá vyloučit, že část událostí jsou výmysly nebo značně přikrášlené báchorky, které se ve skutečnosti odehrály poněkud jinak. Přesto není pravděpodobné, že by všechny uvedené případy byly vymyšlené, případně špatně popsané či pochopené situace. Alespoň část z nich se zřejmě skutečně udála a najdeme zde řadu zajímavých údajů.
|
Vybrané zdroje:
• http://www.vesmir.cz/clanek/riziko-zabiti-cloveka-padajicim-meteoritem
• http://www.oberlin.edu/faculty/bsimonso/group9.htm
• http://imca.cc/old_site/metstruck.html
• http://www.michaelbloodmeteorites.com/Hammers1.html
• http://www.cfa.harvard.edu/icq/meteorites.html
• http://delong.typepad.com/sdj/2008/06/reported-deaths.html
• http://www.xenophilia.com/zb0005.htm
• http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-utocnici-z-vesmiru-3-0xi-/p_veda.asp?c=A090616_105106_p_veda_wag
Převzato: Hvězdárna a planetárium Plzeň