Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Hayabusa provedla odběr vzorků z planetky Itokawa!

Hayabusa provedla odběr vzorků z planetky Itokawa!

Hayabusa_261105.jpg
Podle informací japonské kosmické agentury JAXA byl druhý pokus o odběr malého množství vzorku materiálu z povrchu planetky Itokawa úspěšný. Materiál je uložen v hermetickém pouzdru a nyní jej čeká cesta směrem k Zemi.

Dne 25. listopadu 2005 přibližně ve 22 hodin japonského času (JST) sonda Hayabusa zahájila z výšky 1 km přistávací manévr. Kolem 6:00 JST (26. 11. 2005) změnila způsob sestupu na volný pád. Místo pro odběr vzorků se nacházelo v oblasti pojmenované MUSES Sea.

K přesnému určování vzdálenosti sondy od povrchu planetky byl opět využit zaměřovací terčík o průměru 10 cm (target marker), který byl na povrch planetky shozen před několika dny. Na jeho "palubě" se mj. nacházejí jména 877 490 lidí ze 149 států světa.

V 6:53 JST se sonda Hayabusa nacházela ve výšce 35 m. Přistávací rychlost činila 4,5 cm/s. Svoji činnost ukončil laserový výškoměr LIDAR a jeho funkci převzal přístroj LRF (Laser Range Finder). Čtyři laserové paprsky byly z přístroje LRF vysílány k různým místům na povrchu planetky za účelem určení přesné vzdálenosti a sklonu povrchu planetky.

V 7:00 JST se sonda nacházela ve výšce 14 m. V 7:04 JST přešel přístroj LRF z módu určování vzdálenosti do módu kontroly odběru vzorku materiálu. V 7:07 JST byly k povrchu planetky vystřeleny dvě kovové kuličky v intervalu 0,2 sekundy. Vyvržený materiál byl pomocí odběrového zařízení ve tvaru kužele o délce jednoho metru uložen do návratového kontejneru. Po odběru materiálu se sonda vzdálila od povrchu planetky na vzdálenost 7,5 km (27. 11. 2005).

Podrobnější informace budou publikovány později.

Související články:

Hayabusa - první pokus o odběr vzorků z planetky se nepodařil

Hayabusa - přípravy na odběr vzorků z povrchu planetky vrcholí

Japonská sonda Hayabusa přistane na planetce Itokawa

Zdroj: www.isas.jaxa
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



46. vesmírný týden 2024

46. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 11. 11. do 17. 11. 2024. Měsíc dorůstá k úplňku. Večer je vidět nízko nad jihozápadem výrazná Venuše, Saturn vrcholí nad jihem brzy po setmění a také Jupiter je už docela dobře viditelný později v noci. Pouze Mars má ideální podmínky viditelnosti ráno. Czech Space Week přinesl mimo jiné zajímavé novinky kolem možností letu Aleše Svobody, který aktuálně začal svůj výcvik. K ISS dorazila nákladní loď Dragon v rámci zásobovací mise SpX-31. Před deseti roky přistál Philae na kometě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ měsíce

Východ měsíce nad Svatým kopečkem Mikulov

Další informace »