Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3 AT

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Carnegie Las Campanas Observatory, TWAN)

Navzdory jejich podobnosti s R2D2 nejsou tito tři droidi těmi, které hledáte. Místo toho se jedná o schránky pro 1,8metrové pomocné dalekohledy (AT - Auxiliary Telescopes) na observatoři Paranal v poušti Atacama v Chile. Doplňkové dalekohledy AT se využívají pro interferometrii, techniku pozorování s extrémně vysokým rozlišením v součinnosti s osmimetrovými jednotkami Velmi velkého dalekohledu. V provozu jsou celkem čtyři AT, z nichž každý je vybaven transportérem který pohybuje dalekohledem po dráze, což umožňuje různá uspořádání s jednotkami Velkého dalekohledu. Aby mohl pracovat jako interferometr, je pak světlo z každého dalekohledu přivedeno do společného ohniska soustavou zrcadel v podzemních tunelech. Nad těmito třemi AT se nachází Velké a Malé Magellanovo mračno, což jsou vzdálené satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. Na jasné a jinak tmavé jižní obloze se podél obzoru slabě táhne nazelenalá záře světélkování vzduchu zemské atmosféry.

Seznam odkazů v popisu

  1. YouTube.com: Baby Talks To R2D2
  2. ESO.org: The VLTI Auxiliary Telescopes
  3. NASA: Atacama Greening
  4. ESO.org: The VLTI Auxiliary Telescopes
  5. ESO.org: The Very Large Telescope Interferometer
  6. Blogspot.com: Holy Moving Telescopes, Batman
  7. APOD: 2006-08-09 Magellanické ráno
  8. APOD: 2011-08-17 Perseida dole

Štítky: Dalekohled, Interferometer, Magellanic clouds, R2d2


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »