Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. květen 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. květen 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Teploty na exoplanetě WASP 43b

Uznání ilustrace: NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI)
Science: Taylor Bell (BAERI), Joanna Barstow (The Open University), Michael Roman (University of Leicester)

Exoplaneta WASP-43b o velikosti Jupiteru obíhá kolem své mateřské hvězdy vzdálené pouhých 280 světelných roků od Země, je slapově vázaná a svou hvězdu oběhne jednou za 0,8 pozemského dne. Od malého chladného slunce ji tak dělí asi 2 miliony kilometrů (méně než 1/25 orbitální vzdálenosti Merkuru). Přesto se na denní straně, která je vždy obrácena ke své mateřské hvězdě, teplota blíží k úmorným 2 500 stupňům F (1370 C), jak bylo změřeno v infračervené vlnové délce přístrojem MIRI na palubě Kosmického dalekohledu Jamese Webba. Na této ilustraci dráhy horké exoplanety měření Webbova dalekohledu rovněž ukazují, že teploty na noční straně zůstávají nad 1 000 stupňů F (537 C). To naznačuje, že silné rovníkové větry cirkulují atmosférické plyny z denní strany na noční dříve, než se stihnou zcela ochladit. Exoplaneta WASP-43b se nyní formálně jmenuje Astrolábos a její mateřská hvězda typu K byla pokřtěna jako Gnomon. Webbova infračervená spektra detekovala vodní páru na noční i denní straně planety, což poskytuje informace o oblačné pokrývce na Astrolábosu.

Seznam odkazů v popisu

  1. NASA: WASP-43 b
  2. WebbTelescope.org: NASA's Webb Maps Weather on Planet 280 Light-Years Away
  3. WebbTelescope.org: Hot Gas-Giant Exoplanet WASP-43 b (Temperature Maps)
  4. Wasp-Planets.net: WASP Planets
  5. Nature.com: Nightside clouds and disequilibrium chemistry on the hot Jupiter WASP-43b
  6. NASA: NASA’s Webb Maps Weather on Planet 280 Light-Years Away

Štítky: Exoplanet, Wasp-43b, Jwst


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »