Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2024

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2024

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1365: Majestátní vesmírný ostrov

Uznání a copyright: Processing - Jean-Baptiste Auroux, Data - Mike Selby

Spirální galaxie s příčkou NGC 1365 je skutečně majestátní ostrov vesmíru o průměru asi 200 000 světelných roků. NGC 1365 se nachází ve vzdálenosti pouhých 60 milionů světelných roků ve slabém, ale roztopeném souhvězdí Pece a je dominantním členem dobře prozkoumané Kupy galaxií v Peci. Tento ostrý barevný snímek ukazuje intenzivní načervenalé oblasti tvorby hvězd v blízkosti konců centrální příčky galaxie a podél jejích spirálních ramen. Je do podrobností vidět, jak jasné jádro galaxie protínají neprůhledné pásy prachu. V jádře se nachází superhmotná černá díra. Astronomové se domnívají, že výrazná příčka galaxie NGC 1365 hraje klíčovou roli v jejím vývoji, vtahuje plyn a prach do hvězdotvorného víru a nakonec dodává materiál do centrální černé díry.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2010-01-09 Vesmírný ostrov Andromeda
  2. EarthSky.org: Fornax the Furnace and galaxies galore
  3. APOD: 2022-01-29 Kupa galaxií v Peci
  4. AtlasOfTheUniverse.com: The Fornax and Eridanus Clusters
  5. AstroBin.com: Jean-Baptiste Auroux,Mike Selby: NGC 1365 galaxy
  6. arXiv.org: Massive Clusters in the Inner Regions of NGC 1365: Cluster Formation and Gas Dynamics in Galactic Bars
  7. WebbTelescope.org: NGC 1365 (MIRI Image)
  8. Phys.org: New image from Webb shows galaxy NGC 1365, known to have an actively feeding supermassive black hole

Štítky: Ngc1365, Barred spiral galaxy, Černá díra


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »