Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. říjen 2023

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. říjen 2023

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kruhové sluneční halo

Uznání a copyright: Vincenzo Mirabella

Chcete vidět prstenec kolem Slunce? Je snadné ho uvidět na denní obloze po celém světě. Kruhové halo o průměru 22 stupňů, které vzniká na náhodně orientovaných ledových krystalcích v řídkých vysokých oblacích cirrus, je vidět mnohem častěji, než duha. Toto halo bylo zachyceno chytrým telefonem 29. května 2021 nedaleko Říma v Itálii. K nalezení běžného jasného halo prstence obvykle stačí opatrně zakrýt Slunce, například špičkou prstu. Charakteristický úhlový poloměr halo se přibližně rovná rozpětí ruky od palce po malíček na konci natažené paže. Chcete vidět zatmění s ohnivým prstencem? To je těžší. Efektní prstencová fáze dnešního zatmění Slunce (14. října), známá jako ohnivý prstenec, je krátce viditelná pouze tehdy, když stojíte v úzké dráze stínu Měsíce, která prochází nad omezenými částmi Severní, Střední a Jižní Ameriky. Pokud je zatmění Slunce pozorováno z širších oblastí celé Ameriky, tak je pouze částečné.

Seznam odkazů v popisu

  1. AtOptics.co.uk: Observing Halos - Checklist
  2. AtOptics.co.uk: Halo photography
  3. AtOptics.co.uk: 22 degree Halo
  4. APOD: 2023-10-05 Ohnivý prstenec nad Monumentálním údolím
  5. EarthSky.org: Annular solar eclipse coming on October 14!
  6. APOD: 2009-01-25 Prstencové zatmění: Prsten ohně
  7. NASA: Coming Soon: A “Ring of Fire” in the Sky

Štítky: Led, Halo, 22 degree, Slunce


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »